Događaji

Započeo europski tjedan

U Hrvatskoj nedostaje organizacija koje su spremne uključiti volontere

U Hrvatskoj nedostaje organizacija koje su spremne uključiti volontere

Građani u Hrvatskoj još uvijek ne razumiju zašto bi trebali volontirati niti kakvu dodanu vrijednost volonterstvo može imati za zajednicu

U sklopu obilježavanja Dana Europske unije 9. svibnja, predstojećih će se dana u gradu Zadru održavati niz predavanja i radionica vezanih za europske procese i volonterizam.

Jutros je tako službeno započeo Europski tjedan i to predavanjem  "Što znači uključiti volontera u neprofitnu organizaciju - Planiranje uključivanja volontera; Prava, odgovornosti i obveze volontera i organizatora volontiranja". Predavanje se održalo u Velikoj vijećnici doma Zadarske županije, a predavačica je bila Duška Milinković, voditeljica volonterskog centra Udruge MI.

Tko je volonter? Pojedinac koji pruža usluge drugoj osobi ili za dobrobit druge osobe - dobrovoljno i bez naknade. Radi se o aktivnosti za opće dobro, od koje koristi ima cijelo društvo. 'Prije svega, moramo isplanirati i vidjeti trebaju li nam volonteri uopće; za koji nam posao konkretno treba. Do danas uvriježeno mišljenje kao npr. „došao nam je volonter pa ćemo sada vidjeti gdje ga staviti" nastojimo i nastojat ćemo izmijeniti. Volonterski posao je dobrotvoran i human posao koji se jednako tako treba i cijeniti, a ne degradirati', poručila je Milinković.

Kod uključivanja volontera u neprofitnu organizaciju vrlo je važno uputiti ga i osmisliti mu posao na pravilan način, organizirati osobu koja će ga pratiti i koordinirati. Također, volontera treba i nagraditi, nažalost ne novčano, ali ima i mnoštvo drugih načina na koji se to može učiniti. Na taj način volonter će znati da je korektno izvršio posao, ali, na kraju krajeva, i mi sami, rekla nam je voditeljica.
Uključivanje volontera je jedan cijeli ciklus koji se naziva ciklus menadžmenta volontera. U njemu postoji 8 koraka kroz koje se volonter na potpun i pravilan način priprema za djelatnost volontiranja i upoznaje se sa svojim budućim dužnostima i obvezama.

U Hrvatskoj za sada postoji 4 regionalna volonterska centra: Rijeka, Zagreb, Split i Osijek. 'Što se tiče trenutne situacije u hrvatskim organizacijama koje uključuju volontere, nažalost, veći je broj volontera od broja organizacija koje su ih spremne uključiti. I upravo zbog toga intenzivno radimo na educiranju organizatora volontiranja', objasnila je voditeljica Milinković. Time se želi razviti sposobnosti, vještine, znanja i stavove potrebne za unaprjeđenje volonterskih programa u svojim organizacijama. Također će se kroz te edukacije pozvati, uključiti, educirati, pratiti i motivirati volontere.

U Zadru postoji veliki interes za radionice za volontere, pa je ovo predavanje bilo poruka da i ovom gradu treba volonterski centar, poručila je za kraj Duška Milinković.

Hrvatska mreža volonterskih centara, koja je osnovana prije nekoliko godina, jako dobro surađuje s europskim volonterskim centrom. Čak su članice hrvatske mreže volonterskih centara članice radnih skupina europskog volonterskog centra te su zajedno uključeni u promociju europske godine volontiranja 2011.

Volonter i volonterstvo - što zapravo podrazumijevaju?

Volontiranje je aktivno uključivanje građana i osobna odgovornost za zajednicu. To je način na koji građani mogu pridonijeti pozitivnim, socijalnim promjenama i ima centralnu ulogu u europskoj slici demokracije, uključivanja i aktivizma građana. Građani stječu priliku za učenje vještina vođenja, organizacije, komunikacije kao i za širenje mreže socijalnih kontakata.

U Hrvatskoj još uvijek nije dovoljno razvijen društveni koncept volontiranja. Hrvatski građani još uvijek ne razumiju zašto bi trebali volontirati niti kakvu dodanu vrijednost volonterstvo može imati za zajednicu. Mnoge organizacije civilnog društva ne znaju kako privući i uključiti nove ljude u svoju organizaciju i kako efikasno iskoristiti kvalitete, ekspertizu i vrijeme volontera.

Iz svih tih razloga, u Hrvatskoj je potrebno osigurati prikladnu infrastrukturu za kvalitetan menadžment volontera. A infrastrukturu za razvoj volonterstva čine: Regionalni volonterski centri, Mreža volonterskih centara, Nacionalni odbor za razvoj volonterstva, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Ured za udruge Vlade RH.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.