Događaji

Osuđuju poštene, aboliraju kriminalce

Zviždači: Neka Kosor osnuje Ministarstvo straha!

Zviždači: Neka Kosor osnuje Ministarstvo straha!

Kada europski birokrati čitaju izvješća hrvatske Vlade i Hrvatsku promatraju iz dalekog Bruxellesa, možda im izgledamo kao pravno savršeno uređena zemlja, koja svojim građanima pruža spokoj, mir i svu pravnu sigurnost.

Na žalost, daleko je to od istine i nama koji živimo u Hrvatskoj, to baš tako i ne izgleda. Udruga „Zviždač" dnevno zaprima brojne pritužbe građana na rad pravosuđa, koje svoje nepravedne odluke često donosi pod utjecajem raznih političkih, interesnih, pa i kriminalnih skupina. Hrvatsko pravosuđe daleko je od samostalnosti - tvrdi Vesna Balenović.

Neriješavanje brojnih slučajeva u kojima građani-zviždači godinama u svojim sredinama upozoravaju na kriminal, korupciju i kršenje ljudskih i radnih prava, rezultiralo je općim nepovjerenjem u hrvatsko pravosuđe. U narodu je zavladao strah, ljutnja, nemoć i rezignacija. Nekompetentnoj vladajućoj garnituri važniji je opstanak na vlasti nego nalaženje rješenja kako izvući Hrvatsku iz ponora, u koji je bačena. Pravnom nesigurnošću i sijanjem straha pokušava se pacificirati građane, pa se čini najboljim, da Kosor osnuje Ministarstvo straha, koje bi joj za neko vrijeme, još produljilo politički život.

 - U protekle dvije godine, udruga „Zviždač" obraćala se na adresu premijerke Kosor, pismenim putem u desetak navrata, sa zamolbom za prijem. Željeli smo da nas kao premijerka sasluša i pokuša naći riješenja za konkretne slučajeve u kojima su policija, državno odvjetništvo i sudstvo počinili grube propuste, na teret građana, a u korist kršitelja zakona.

Na žalost, do danas, Kosor nije našla potrebno vrijeme za razgovor. S obzirom da Vlada sutra, u četvrtak, 12.svibnja 2011. godine razmatra izvješće o Poglavlju 23. Pravosuđe i temeljna prava, smatrali smo neophodnim, da postavimo nekoliko pitanja, te da sasluša naša iskustva u 10 odabranih slučajeva, koja demantiraju tvrdnje i uvjerenja o neovisnosti hrvatskog pravosuđa i pravosudnih institucija.

- O svojem slučaju ne bih posebno govorila. Nakon što sam upozorila na višemilijunski kriminal u INI i dobila otkaz, DORH je ovih dana pismeno priznao postojanje kriminala, na koji sam godinama upozoravala. Na žalost, krivci su pošteđeni kaznenog progona, a zbog zastare, pravosuđe ne dozvoljava moj povratak u INU! - ističe Vesna Balenović.

Slučaj 1. Obitelj Ljiljane Nikolovski, bivše pjevačice popularne grupe „Magazin", preko noći je naglavačke, nezakonito izbačena na ulicu iz svog stana u Splitu. Već 20 godina, bez ikakve pravne sigurnosti i zaštite, unatoč pravomoćnim sudskim presudama u svoju korist, i dalje ne može do svojih stvari, stana i pravde!

Slučaj 2. Boris Franić, kuhar, upozorio je na milijunski kriminal ravnatelja Đačkog doma u Zadru, pa je od njega dobio otkaz. Nakon obavljenih izvida, Policija je podnijela kaznenu prijavu pravosuđu protiv ravnatelja, koji je zadržao ravnateljsku fotelju, a Franić je i dalje na cesti.

Slučaj 3. Nada Stanović, prof., kao prosvjetna inspektorica upozorila je na falsificiranje 600 diploma u Pučkom otvorenom učilištu u Splitu. U početku Stanović je bila izložena sudskom progonu i suspenziji. Na koncu smijenjen je glavni prosvjetni inspektor u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa i ravnatelj Prosvjetne inspekcije u Splitu, a rukovodeći dvojac koji se bavio kriminalom u POU Split, pošteđen kaznenog progona, nekažnjeno i dalje radi!

Slučaj 4. Marija Perušić i Ivan Grgurić, ing. upozorili su na kriminal u Bolnici u Dugoj Resi i zbog toga trpe mobbing i sudski progon. Ravnateljica bolnice okradala je državni proračun fakturirajući HZZO-u troškove liječenja pacijenata koji su preminuli par mjeseci ranije, pretrage za koje Bolnica uopće nije bila ovlaštena i utrošak lijekova dobiven iz donacija!

Slučaj 5. Predrag Novković Mihalić, prof. upozorio je na primanje mita u OŠ Turanj, kako bi se udžbenici postojećih nakladnika, zamjenili udžbenicima drugih nakladnika. Zbog mobbinga morao je napustiti školu i još je sudski progonjen zbog navodne klevete!

Slučaj 6. Tatjana Jakšić, ekonomistica, upozorila je na kriminalnu povezanost špeditera i Carinarnice u Slavonskom Brodu, koji su izdavanjem lažnih certifikata o porijeklu robe poticali kriminal u državama EU, a sebi priskrbili protupravnu milijunsku dobit. Dobila je otkaz, a u špediciji i Carini nikome nije pala las sa glave!

Slučaj 7. Marinko Miočić, prof. upozorava da se zbog neučinkovitih reakcija Ministarstva graditeljstva, bespravnom gradnjom njemačkog milijunaša u Ražancu, uništava hrvatska kulturna baština. Bespravni graditelji dodatno, drsko sudski progoni Miočića!

Slučaj 8. Prpić Zoran, pilot, upozorio je na neadekvatne diplome pilota u Croatia airlinesu. Unatoč dobivenim sudskim presudama, nije mu omogućen povratak u kompaniju!

Slučaj 9. Vesna Majer, ekonomistica, upozorila je na malverzacije i kriminal u Croatia banci u Požegi i dobila otkaz. Direktor poslovnice premješten je i nikad nitko nije odgovarao, a Majer je ostala bez posla.

Slučaj 10. Goran Jankov, ing, upozoravao je na krađe u Hrvatskim šumama, a nakon podnošenja kaznene prijave, zbog mobbinga morao je napustiti radno mjesto. Kriminal je uspješno zataškan.

Ako Kosor ne zna ili ne želi riješiti ove slučajeve, onda doista ne znamo na što je mislila u svom sloganu „o nultoj stopi tolerancije na kriminal".

Sutra će na Markovom trgu, pred Vladom RH, predsjednica udruge „Zviždač", uoči dovršetka Vladinog izvješća o 23. poglavlju Pravosuđe i temeljna prava, premijerku i ministre podsjetiti na neriješene slučajeve „zviždača" i zataškavanje kriminala.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.