Događaji

Zaraza stigla i u Švedsku

Izvor zaraze EHEC-om ipak nisu krastavci?

Izvor zaraze EHEC-om ipak nisu krastavci?

Njemački istraživači su u međuvremenu osmisli test uz pomoć kojega za samo nekoliko sati mogu utvrditi da li se netko zarazio EHEC-om ili nije

Žena, stara oko 50 godina, umrla je u Švedskoj nakon što se zarazila bakterijom EHEC. U toj je zemlji zaraženo oko 40 ljudi, a ovo je prvi smrtni slučaj. Local piše kako se žena, koja je umrla, zarazila bakterijom tijekom puta u Njemačku, a u bolnicu su je primili 29. svibnja, piše 24sata .

Zaraza se, podsjetimo, prvo javila u Njemačkoj gdje je do sada 15 ljudi umrlo, a oko 1200 ih je zaraženo. Zadnja žrtva u Njemačkoj je umrla u utorak ujutro. Riječ je o ženi (87) koja je u bolnici bila od 23. svibnja.

ECEH je opasni tip Escherichije coli koji može dovesti i do tzv. hemolitičko-uremičkog sindroma (HUS), koji može završiti zatajenjem bubrega. No žena (87) koja je umrla jutros u Njemačkoj nije imala HUS.

Zarazu su zabilježili i u Norveškoj, Austriji, Danskoj, Velikoj Britaniji, Švicarskoj, a sumnja se i na prvi slučaj zaraze u Španjolskoj. El Mundo je u utorak objavio kako muškarac star oko 40 godina leži u bolnici u Baskiji te kako mu je stanje teško. On se 20. svibnja vratio iz Njemačke te ima simptome bolesti.

Iako se sumnjalo da su izvor zaraze sirovi krastavci uvezeni iz Španjolske, Bild javlja kako to najvjerojatnije nije točno te kako znanstvenici i dalje traže izvor zaraze. Naime, inicijalni rezultati laboratorijskih ispitivanja pokazuju kako se tip E. Coli koji je pronađen u krastavcima ne podudara s tipom O104 koji je pronađen analizama stolica pacijenata.

Njemački istraživači su u međuvremenu osmisli test uz pomoć kojega za samo nekoliko sati mogu utvrditi da li se netko zarazio EHEC-om ili nije, piše Bild. Nijemci priznaju kako se zaraza brzo širi. Obično u toj zemlji zabilježe oko 1000 slučajeva zaraze u godinu dana, a sada se u samo desetak dana zarazilo oko 1200 ljudi.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.