Događaji

Neredi

Prosvjedi u Grčkoj

Prosvjedi u Grčkoj

Zbog općeg štrajka obustavljena je većina javnih usluga

Grčka je ponovno paralizirana zbog dvodnevnog generalnog štrajka koji su sindikati organizirali protiv Vlade koja očajnički pokušava usvojiti nove mjere štednje.

Sindikati su radnike zbog povećanja poreza pozvali u masovne demonstracije, dok parlament raspravlja o drastičnim mjerama koje zahtijevaju EU i MMF prijeteći da će Grčkoj uskratiti 12 milijardi eura kako bi ta zemlja do sredine srpnja vratila dugove.

Jučer navečer je grčki premijer George Papandreou molio parlament da obavi svoju "patriotsku dužnost" i glasa za mjere kako bi održali državu "na nogama". O mjerama će se glasati u srijedu i četvrtak. Izglasaju li se te mjere štednje, EU i MMF oslobodit će i drugi dio od 110 milijardi eura pomoći toj zemlji. Europski dužnosnici počet će zatim s finalizacijom pojedinosti vezanih za upumpavanje još 120 milijardi eura pomoći Grčkoj koji bi joj trebali pomoći da plati svoje dugove do kraja 2014. godine.

Grčkim planom štednje predviđeno je da ta zemlja u sljedećih nekoliko godina uštedi 78 milijardi eura. Taj iznos podijeljen s 11 milijuna Grka otkriva kako bi na svakom stanovniku te zemlje trebalo uštedjeti sedam tisuća eura, izračunao je Deutsche Welle.

Grčka, pod jedan, planira uvesti nepopularni "harač", koji njihova Vlada eufemistički naziva "porezom solidarnosti". Oni koji dobivaju do tisuća eura mjesečno, bili bi oslobođeni tog poreza, a svi koji imaju veće prihode podliježu mu proporcionalno visini plaće. Oni koji imaju najveće plaće bit će oporezivani prema stopi od četiri posto. Profesionalni političari poput ministara ili gradonačelnika morat će plaćati čak pet posto "poreza solidarnosti".

Također, porez na osobna vozila porast će za 10 posto, lož-ulje bit će skuplje pet centi po litri, a obrtnici i ostali samostalni djelatnici morat će računati s dodatnim porezom od oko 300 eura, piše Deutsche Welle.

Viši porezi, ipak, najviše bi trebali pogoditi najbogatije. Tako svi koji imaju kuću vrjedniju od 200.000 eura, morat će plaćati dodatni porez. Isto vrijedi i za vlasnike jahti i bazena.

Viši porezi posebno pogađaju i ugostitelje. Tako za gastronomske lokale više neće važiti povlašteni porez na dodanu vrijednost od 13 posto, već od 23 posto. Jedan ugostitelj požalio se Deutsche Welleu da će sam morati snositi trošak, jer da mu inače nitko neće dolaziti u lokal.

Porezima će se tako, planira se, namaknuti oko 28 milijardi eura. Ostalih 50 namaknut će se prodajom državnih poduzeća (željeznica, solunski vodovod, toplana...). Zaposlenici strahuju kako će im privatnici smanjiti plaće i dodatke.

I dok premijer vodi svoju bitku u parlamentu, na ulicama Grčke zavladao je potpuni kaos. Policija je na omladinu koja ih je gađala kamenjem i bocama bacala suzavac. Pred zgradom parlamenta, na trgu Sintagma, okupljene su tisuće prosvjednika. BBC javlja kako su prosvjednici uzrokovali i manje požare.

Zbog općeg štrajka obustavljena je većina javnih usluga, banke su zatvorene, a u bolnicama radi minimalan broj osoblja koji prihvaćaju samo hitne slučajeve. U Ateni ne voze tramvaji i autobusi, trajekti ne plove za otoke, a radnici podzemne željeznice vozili su samo kako bi "Atenjani mogli doći na demonstracije".

Po središtu Atene raspoređeno je više od pet tisuća policajaca.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.