Događaji

U tijeku akcija spašavanja

Speleolog pao u komu na dubini od 300 metara

Speleolog pao u komu na dubini od 300 metara

Naime radi se o vrlo teškom zdravstvenom stanju speleologa koji se uz to nalazi vrlo duboko pod zemljom

U tijeku je dramatična akcija spašavanja speleologa koji je istraživao jamu Kita Gaćešina na Crnopcu na Velebitu, kada mu je odjednom pozlilo te je pao u komu. Hrvatska gorska služba spašavanja poziv u pomoć dobili su u 13.10 sati.

Nesreća je u tome, kako je izvijestio HGSS, što se to dogodilo u utrobi zemlje na dubini od 300 metara od površine, pa je njegovom partneru trebalo nekoliko sati kako bi došao do površine zemlje i pozvao mobitelom pomoć.

Pokrenuta je brza akcija spašavanja zbog dvostrukog problema.

Naime radi se o vrlo teškom zdravstvenom stanju speleologa koji se uz to nalazi vrlo duboko pod zemljom, a sam pristup spasioca i ekipe te teške speleološke opreme otežan, priopćio je HGSS.

Zatraženo je sudjelovanje helikoptera zbog hitnog transporta liječnice HGSS-a i spasitelja na teren. Odmah po dobivanju dozvole za polijetanje od strane Zapovjedništva HV-a, na teren su upućena jurišna ekipa HGSS-a sa liječnicom koji bi trebali zdravstveno stabilizirati unesrećenog i ustvrditi njegovo stanje.

Tek nakon toga bit će potrebno organizirati akciju izvlačenja unesrećenog iz jame, što bi moglo potrajati čitavu noć. Zato je na otvor jame upućeno 40-ak speleospašavatelja iz devet stanica HGSS-a koji imaju zadatak doći do unesrećenog i izvući ga na površinu. No, najpresudniju zadaću ima liječnica i jurišna ekipa koja je u dramatičnoj borbi s vremenom.

Oko 15.30 sati HGSS izvijestio je kako je na otvor jame desantirana jurišna ekipa s liječnicom HGSS-a koji su započeli sa spuštanjem do mjesta nesreće. Očekuje se da bi do unesrećenog mogli stići za sata vremena, no informacija o njegovom stanju neće izići na površinu još nekoliko sati, kažu iz HGSS-a.

Naime, ekipe spasilaca koji se okupljaju na otvoru jame također se moraju spustiti u jamu i pružiti telefonsku liniju, budući da drugačiji način komunikacije zbog složene konfiguracije jame nije moguć. Tek nakon što liječnici HGSS-a obave sve što treba, moguće je početi s akcijom izvlačenja koja će zasigurno, smatraju iz HGSS-a, potrajati, jer se radi o jednom od najsloženijih speleoloških objekata u Hrvatskoj koji osim značajne dubine ima i vrlo dugačke horizontalne kanale.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.