Samoubojstvo nije rješenje
Rizična ponašanja tinejdžera - bolje spriječiti nego liječiti
Mentalno zdravlje gradi od najranijih dana, a na razvoj djeteta već u prvim godinama života utječu brojni elementi
Samoubojstvo je na trećem mjestu kao razlog smrti u tinejdžerskoj dobi, a broj pokušaja se svakim danom sve više povećava. Sociolozi u svijetu, ali i u Hrvatskoj, posljednjih godina alarmiraju javnost o porastu samoubojstava među adolescentima i općenito mlađom populacijom.
Motiv zbog kojeg je 16-godišnja djevojka iz Biograda na moru digla ruku na sebe je - nesretna ljubav. S prostrijelnom ranom pronašao ju je policajac, a pored nje bio je i pištolj, za koji je utvrđeno da pripada njezinom ocu. Djevojka se danas uspješno oporavlja u zadarskoj bolnici, jer je metak, na svu sreću, promašio srce za nekoliko centimetara.
Zbog čega je maloljetnica odlučila presuditi sama sebi?
Motiv za ovaj čin su problemi u ljubavnoj vezi s tri godine starijim mladićem. I dok se nekima to može učiniti banalnim razlogom, mladi ljudi skloni su burnim emocijama, na koje najčešće ne znaju primjereno reagirati, a često se ustručavaju potražiti savjet i pomoć okoline.
Samoubojstva su danas postale medijski događaji, a u tekstovima i specijalnim izvještajima se pokušavaju odgonetnuti uzroci koji su nekoga doveli do toga da digne ruku na sebe. U većini slučajeva roditelji, članovi obitelji, prijatelji, ali i stručnjaci, nemaju jasan odgovor zašto je netko odlučio smrt vidjeti kao jedini izlaz. Za razumijevanje uvijek nedostaju fragmenti u mozaiku koji su presudili da netko zaključi kako ne može prevladati probleme, pa smrt vidi kao jedino rješenje. To se može dogoditi i onda kada se čini da je sve u redu, kada dijete odrasta okruženo ljubavlju i pažnjom i da mu ništa ne nedostaje.
Samoubojstvo je najstrašnija posljedica bilo koje psihičke bolesti, a najčešće se veže uz depresiju. Naravno, nije svatko tko pokuša ili učini samoubojstvo depresivan, a suicidalne misli i djela su zabrinjavajuće uobičajeni.
Bijeg od kuće, ekstremna povučenost, pokušaji samoranjavanja, samoubojstva, ponašanja su o kojima prije svega brigu trebaju voditi roditelji. Iza njih se mogu kriti različiti psihički poremećaji, a djeca se često ne usude potražiti pomoć i povjeriti se roditeljima. Svakodnevni stres, društvo poremećenih vrijednosti, teškoće u odnosima s vršnjacima, roditeljima, učiteljima, značajno pridonose rizičnim oblicima ponašanja.
Mentalno zdravlje gradi od najranijih dana i na razvoj djeteta već u prvim godinama života utječu brojni elementi, kada se stvara osnova povjerenja u druge. I školska sredina vrlo je važna - veliki značaj može imati razgovor sa školskim psihologom. U svakom slučaju, potrebna je komunikacija na svim razinama, jer se povjerenjem, suradnjom i razgovorom tragedije mogu spriječiti.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca s početkom u 11 sati, na paškoj Pijaci održao se program u sklopu Adventa u Pagu „Dolazi nam Sveta Lucija“.
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
Izdvojeno
-
Tjedni horoskop od 16. do 22. prosinca 2024.
-
U petak 13. prosinca otvorene su prijave za Akademiju Raise the Bar, besplatni obrazovni program Coca-Cole HBC Adria, koji je namijenjen konobarima, baristima i barmenima s najmanje godinu dana radnog iskustva u ugostiteljstvu i turizmu.
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.