Događaji

Životna egzistencija

100 tisuća Hrvata iz BiH seli u Hrvatsku zbog ulaska u EU

100 tisuća Hrvata iz BiH seli u Hrvatsku zbog ulaska u EU

Odlazak Hrvata iz BiH ni danas, desetljeće i pol nakon rata, ne jenjava. Prema nekim procjenama, do 2020. godine, BiH bi moglo napustiti oko sto tisuća Hrvata

Dobroj turističkoj sezoni u Dalmaciji neobično se raduju i Hrvati u BiH. Tisuće njih krenut će ovih dana, nakon ljetne zabrane građevinskih radova u turističkim mjestima, na svoje bauštele preko granice. Životna egzistencija Hrvata iz Bosne i Hercegovine posljednjih je godina posve ovisna o njihovoj drugoj domovini i ekonomskim trendovima u turizmu i građevinarstvu, piše slobodnadalmacija.hr

"Ako Dalmatinci zarade na turizmu, to znači da ćemo i mi imati posla jer će dograđivati stare ili graditi nove apartmane na obali i otocima",  kaže građevinar Krešo Bagarić iz Bukovice kraj Tomislavgrada. "Mi radimo, oni plaćaju, dobro njima, dobro nama, ali me strah ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Neki se vesele tomu i kažu kako će Hrvati iz BiH tako dobit mogućnost da ka hrvatski državljani mogu radit u EU, za razliku od Srba i Bošnjaka. A ja se baš toga i bojim. Više nego rat, Hrvatska će ulaskom u EU pozobat Hrvate iz BiH. Živi bili, pa vidili!"

Odlazak Hrvata iz BiH ni danas, desetljeće i pol nakon rata, ne jenjava. Prema nekim procjenama, do 2020. godine, BiH bi moglo napustiti oko sto tisuća Hrvata, koji će sreću tražiti u Dalmaciji ili Zagrebu, zbog činjenice da Hrvatska postaje dio velike Europske unije i tržišta od pola milijarde ljudi. Broj Hrvata u Bosni i Hercegovini u posljednjih dvadeset godina pada. Prema popisu iz 1953. godine, u BiH je živjelo 654.229 Hrvata ili 23 posto od ukupnog broja stanovnika. Njihov se broj do 1991. godine povećavao, pa ih je te godine bilo 755.895, ali su u postocima spali na 17,3 od ukupnog broja stanovnika BiH. Rat je dodatno rastjerao par stotina tisuća Hrvata, čiji je broj 1996. godine pao na 571.000 ili 14,57 posto. Crkveni podaci na temelju blagoslova obitelji govore da se samo u posljednjih pet godina njihov broj smanjio s 459.102 (2008. godine) na 442.586 početkom 2011. godine.

"Jedan od najvećih uzroka raseljavanja Hrvata leži u njihovoj političkoj i institucionalnoj neravnopravnosti", kaže gradonačelnik Tomislavgrada Ivan Vukadin. "To se jasno vidi u načinu izbora člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda, a još više u formiranju vlasti nakon izbora, gdje Hrvate zastupaju neke minorne stranke koje nisu dobile glasove Hrvata. Uz suglasnost međunarodne zajednice. "

"Pitam se, čemu onda izbori? Dodatno me brine činjenica da Hrvatska na to reagira tako mlako. Imam dojam da RH od raspada Jugoslavije manipulira Hrvatima u BiH i njima popunjava demografske rupe, kao što se radilo i kroz prošla stoljeća. Hrvatska bi se trebala boriti da Hrvati ovdje ostanu. Inače će ovo biti posljednje krpanje demografskih rupa. Ipak, ja nisam pesimist. Imamo kvalitetne ljude, prostor i prirodna bogatstva koja se daju staviti u funkciju napretka i zapošljavanja. Znate, ovdje se radi o stampedu."

"EU je u medijima promoviran kao obećana zemlja, pa ljudi, često bez razloga, hrle tamo. Kada bi tu energiju usmjerili za ostanak ovdje, vjerujte da bi bilo drugačije. Evo, mi u Tomislavgradu imamo sjajne energetske potencijale, dolaze i Nijemci ovdje investirati u hidroelektrane, vjetroelektrane, sunčevu energiju...", kaže Vukadin.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti