Događaji

Novi obračun naknade

Benkovački kamenoklesari bez birokratskih zapreka

Benkovački kamenoklesari bez birokratskih zapreka

Višegodišnji napor lokalnih vlasti u Benkovcu da se promijene pravila naplate služnosti za vađenje kamena Hrvatskim šumama konačno se isplatio. Ministar Božidar Pankretić je upravo potpisao izmjenu pravilnika koji omogućava drugačiji način obračuna naknade.

Dosad se služnost za vađenje kamena sa šumskog zemljišta izračunavala na uistinu čudan način. Hrvatske šume su uzimale u obzir cijenu postignutu za građevinsko zemljište u jednoj katastarskoj općini i na temelju toga obavljale izračun naknade i za terene s kojih je vađen kamen, piše Slobodna Dalmacija.

Koliko je to apsurdno vidljivo je po primjeru iz Benkovca - prodajni centar Plodina koji se nalazi usred grada, u biti se nalazi u katastarskoj općini Buković koja se proteže sve do Popovića, tamo gdje je krš i golet, bez ikakve infrastrukture.

Teren na kojem su sada Plodine je bila građevinska čestica s cijenom većom od 30 kuna po četvornom metru, a u tom slučaju Hrvatske šume su uzimale 30 kuna kao osnovnu cijenu za izračun naknade za služnost pri vađenju kamena.

Kad je vlasniku ZIO komerca Omeru Bačiću prije tri godine istekla koncesija za vađenje kamena, šokirao se kad je dobio izračun koliko bi trebao platiti za novu. Za pet hektara terena trebao je Hrvatskim šumama platiti 1,5 milijuna kuna, te još PDV! S dva miljuna kuna u džepu može se i ugodnije živjeti nego plaćati za pravo na vađenje kamena.

- Zbog ovog propisa na našem je području ugašeno oko 150 radnih mjesta jer tvrtke koje su se bavile vađenjem kamena nisu tražile produženje koncesije, a oni koji su pokrenuli postupka legalizacije od toga su odustali. Sad se situacija bitno mijenja, omogućeno je da tih 47-48 pravnih subjekata koji se tražili legalizaciju vađena kamena to i ostvare, da oni koji legaliziraju posao prime radnike i normalno rade, kaže gradonačelnik Branko Kutija.

Promijenjen je, naime, način obračuna. Sada ovlašteni sudski vještak o trošku podnositelja zahtjeva koji traži koncesiju, napravi izračun kolika je stvarna vrijednost zemljišta na dotičnoj katastarskoj čestici, a ne kao dosad u katastarskoj općini.

- To je bitna razlika, prema nalazima vještaka to bi značilo da će naknada biti oko jedan euro po četvornom metru, a to je četiri puta manje nego do sada, zadovoljan je Kutija. Pored izmjene ovog pravilnika Vlada RH je donijela uredbu kojom se omogućava plaćanje u ratama.

Ako netko ima koncesiju na deset godina, da mu se omogući otplata u deset rata, a ne odjednom kao što je bio slučaju do sada.

Izmjene spornog pravilnika omogućit će nastavak objedinjavanja benkovačkih proizvođača kamena u klaster.

Prije tri godina klaster su osnovali Grič-3, ZIO komerc i Kamenoklesar Rogić, nadali su se da će im uskoro pristupiti brojni drugi legalizirani obrti.

U planu je bilo proizvodnju s 2.760 prostornih metara kamena povećati na 30 tisuća prostornih metara. Umjesto toga proizvodnja je smanjena, radnici su otpuštani. Izmijenjeni pravilnik bi trebao označiti novi početak za benkovačke kamenoklesare.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.