Događaji

Baby boom

Zadarska županija bilježi najveći broj trudnoća ovisnica

Zadarska županija bilježi najveći broj trudnoća ovisnica

Zadarska županija bilježi, na žalost, pravi boom trudnoća ovisnica i konzumentica psihoaktivnih droga. U toj je županiji, prema statistici Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), lani evidentirana čak 31 rodilja koja je priznala da je tijekom trudnoće konzumirala drogu, dok ih je u Hrvatskoj ukupno registrirano 65, a u Zagrebu je, primjerice, bilo 19 takvih rodilja.

 

Zadarski podaci još su alarmantniji ako se usporede sa statistikom iz 2009. godine, kada je u cijeloj državi evidentirano 26 rodilja koje su u trudnoći uzimale drogu, dakle manje nego samo u Zadarskoj županiji tijekom 2010. Napomenimo i da je ta 31 rodilja, prema podacima HZJZ-a, ukupno rodila 34 djece, piše Slobodna Dalmacija.

Premda ne može u potpunosti objasniti razloge ovakvog stanja u Zadru, Ivanka Ledenko, predsjednica Udruge "Nada", koja pomaže zadarskim ovisnicima, ističe kako je ti podaci ne čude.

Ivanka Ledenko se ne slaže i s načinom provođenja zamjenske metadonske (heptanonske) terapije. Podsjeća na slučaj 25-godišnje zadarske trudnice koja je u devetom mjesecu trudnoće, prema preporuci liječnika, dnevno pila 18 heptanona, i tri liponxa kako bi lakše zaspala i još neke tablete i svim tim tabletama trovala sebe i dijete. A uz to, ističe Ledenko, heptanonska kriza je puno gora od heroinske.

 

- Ovisnici su mi više puta objasnili kako je heroinska kriza poput jače gripe i traje tjedan dana, dok kod "skidanja" s heptanona problemi traju i tri mjeseca, javljaju se flash backovi, paranoja... - napominje Ledenko.

- Stanje na zadarskom području je uistinu alarmantno, što se tiče ukupnog broja ovisnika o heroinu, kao i broju ovisnica koje se drogiraju i tijekom trudnoće. Te su trudnoće u pravilu neplanirane jer ovisnice najmanje računa vode o kontracepciji, i njihovi partneri su uglavnom teški ovisnici, pa jedino o čemu razmišljaju jest kako nabaviti drogu.

- Na žalost, ima tu i puno prostitucije jer su ovisnice spremne sve učiniti za jedan "šut". I kada dođe do trudnoće, nastaju problemi. Dio ovisnica pokušava se "skinuti" s heroina, međutim liječnici im propisuju goleme količine metadona, čime opet truju i sebe i nerođeno dijete. Dio ih ne želi ili ne može prekinuti s heroinom, pa ih roditelji znaju izbaciti iz kuće, što je, čini se, jedini način da se trgnu i zatraže pomoć... A i kada rode, većinom nisu u stanju brinuti se za dijete, nego skrb na sebe preuzimaju baka i djed - iznosi Ledenko.

Udruga "Nada", dodaje ona, trenutačno na skrbi nema trudnu ovisnicu, ali ih je bilo tijekom proteklih mjeseci. Imali su, primjerice, i slučajeve ovisnica koje ni u drugoj trudnoći, iako je prva beba prošla kroz apstinencijsku krizu, nisu željele prestati s konzumacijom heroina.

Brojka od čak 31 majke koje su se drogirale u trudnoći iznenadila je dr. Branka Dukića, voditelja Odjela za ginekologiju i porodiljstvo zadarske Opće bolnice, koji napominje kako je, prije objave službene statistike, mislio da godišnje imaju desetak takvih slučajeva.

Prema iskustvu zadarskih bolničkih ginekologa, većina tih trudnica i rodilja prigodom primanja u rodilište ne žele priznati da su ovisnice.

- No, vrlo brzo to shvatimo. Ako, primjerice, leže na Patologiji trudnoće, svoju ovisnost mogu skrivati dan ili dva, no onda sestre, po sumnjivim posjetima i po tome koliko izlaze, shvate o čemu je riječ. U nekim slučajevima to bude jasno tek nakon poroda, kada kod tek rođenog djeteta vidimo simptome ovisnosti. Te bebe upadaju u apstinencijsku krizu, to su strašne slike. Imaju konvulzije, ne prestaju plakati, preznojavaju se... Obično se tu novorođenčad umiruje sedativima - naglašava dr. Dukić.

Zbog svega toga, Ivanka Ledenko poručuje kako je nužno poboljšati skrb nad trudnim ovisnicama, kao uostalom i o ukupnoj ovisničkoj populaciji. Zadru je, naglašava ona, nužna detoksikacijska jedinica, kako bi se ovisnici imali gdje "očistiti" i zatim uputiti u komunu.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.