Birmensdorf
Švicarci za azilante grade geto
Dogovor je postignut s građanima koji smatraju da azilanti trebaju ostati nevidljivi što je više moguće
Birmensdorf, mirni švicarski gradić u blizini Züricha, jedva je prihvatio 19 novih tražitelja azila. Grad, izgleda, čini sve kako bi novopridošlice držao što dalje od ostalih građana.
Zahvaljujući prostranoj šljunčanoj stazi, 19 azilanata koji su svoj novi dom potražili u Birmensdorfu, gradiću nedaleko od Züricha, može 'izravno od željezničke stanice doći do prikolica u kojima su smješteni, bez prolaska kroz susjedstvo', objasnila je Annegret Grossen.
Dogovor je postignut s građanima koji smatraju da azilanti trebaju ostati nevidljivi što je više moguće. Kada je Birmensdorf prvi put objavio svoje planove za prikolice za azilante u proljeće 2010, susjedi su prosvjedovali. Navodno je to jedino rješenje, jer je grad već iscrpio svoj stambeni fond. No lokalne novine 'Pisma uredniku' uskoro su bile preplavljene prosvjednim pismima građana, prijeteći da će zbog toga grad izgubiti i do 4,4 milijuna dolara.
'Mi podržavamo Birmensdorfovu politiku prema azilantima, ali smo protiv centra za azilante u stambenim naseljima', stajalo je u navedenim novinama. U susjedstvu je nedavno postavljen i veliki plakat na kojem piše 'Ne ovdje'. Djelo je to skupine koja se protiv azilanata bori i pravnim putem. Podnijeli su već četrdesetak žalbi, od kojih su sve odbijene, nakon čega je većina odustala od svojih zahtjeva, ali ne i nekoliko obitelji koje i dalje inzistiraju na tome da centar za azilante bude izgrađen dalje, na rubu grada.
Zbog glasnih prosvjeda aktivista gradske vlasti su pristale na gotovo sve njihove zahtjeve. Dakle, ne samo da se grade nove staze, već se planira i sadnja grmlja 'kako bi se prikrila zgrada izvana'. A što se tiče opremanja domova azilanata, zajednica je inzistirala da im se ne nudi 'nepotrebna raskoš', piše Tages-Anzeiger. Tako su azilanti prisiljeni spavati u krevetima na kat i sjediti na trošnim kaučima.
Ipak, nisu svi u Birmensdorfu protiv azilanata. Jedan dugogodišnji stanovnik koji je želio ostati anoniman rekao je da 'staza za izbjeglice' podsjeća na 'židovske staze' kakve su postojale u europskim getima. Kaže da mu posebno smeta činjenica da su najglasniji upravo oni koji su posljednji došli u grad. 'Polovica njih su i sami stranci', kaže on.
Gradonačelnik Steiner je ustrajan u tome da se ta staza što prije dovrši. Zasada se azilanti mogu slobodno kretati po gradu, ali ukoliko dođe do nekakve pritužbe građana, od njih će se zahtijevati da koriste novi put, naglasio je gradonačelnik.
Vezane vijesti
-
Kada nam se dogodi da smo zaboravili četku za rumenilo ili kosu, idealno ju je posuditi od prijateljice kao spas u zadnji čas, ali to može imati i negativne zdravstvene posljedice.
-
Sve što vam treba su andol ili aspirin i dobro ih je imati uza sebe dok hodate prirodom. Ako vas ubode pčela, osa, stršljen, obad ili neki drugi insekt, odmah malo navlažite tabletu i stavite na mjesto uboda.
-
HNK Zadar poziva da i ove godine, 27. ožujka s obilježimo Svjetski dan kazališta. Ovaj put uz domaću uspješnicu, legendarnu komediju Ive Brešana, PREDSTAVA HAMLETA U SELU MRDUŠA DONJA.
-
Prvi hrvatski održivi muzej, Muzej odbačenih predmeta, autorica Irene Boćkai i Ane Katulić, stiže u Zadar.
Izdvojeno
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
-
Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Vodoinstalacija d.o.o. u ponedjeljak, 16. prosinca 2024. godine u vremenu od 8 do 13 sati biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u mjestu Bibinje, istočno od Mirkova.
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.