Događaji

Edukacija

Učenici Medicinske škole na edukaciji o fenomenu trgovanja ljudima

Učenici Medicinske škole na edukaciji o fenomenu trgovanja ljudima

Povodom Europskog dana borbe protiv trgovine ljudima u organizaciji Obiteljskog centra zadarske županije i Organizacije za integritet i prosperitet iz Splita 19. listopada organizirana je interaktivna radionica za učenike Medicinske škole Ante Kuzmanića Zadar, na temu: "Upoznavanje s fenomenom trgovanja ljudima" na kojoj su sudjelovali profesori Medicinske škole, roditelji i učenici.

Trgovanje ljudima zahvaća Hrvatsku kao tranzitnu zemlju te gotovo podjednako i kao zemlju porijekla, odnosno odredišta žrtava trgovanja ljudima. Prema analizama MUP-a ukupan omjer žrtava po spolu je 88 posto žena i 12 posto muškaraca koji su identificirani od 2002. godine, a žrtve su, njih 60 posto seksualno eksploatirano, dok na radnu eksploataciju koja uključuje i služenje te prosjačenje i džeparenje otpada oko 25 posto. Djece, identificiranih žrtava trgovanja ljudima, ukupno je 18 posto.

Trgovanje ljudima predstavlja vrbovanje, kupnju, prodaju, predaju, prijevoz, poticanje ili posredovanje u kupnji, prodaji ili predaji, pružanje utočišta i prihvat osoba, uporabu sile, prijetnju uporabom sile ili drugim oblicima prinude, otmice, prijevare, zlouporabe položaja ili ovlasti da bi se došlo do pristanka osobe koja ima kontrolu nad drugom osobom, u svrhu iskorištavanja koje minimalno uključuje korištenje osoba u prostituciji ili druge oblike seksualnog iskorištavanja, prisilan rad ili usluge, ropstvo, postupke slične ropstvu, trgovanje organima i dr. Posljednjih je godina trgovanje ljudima, osobito ženama i djecom zbog seksualnog iskorištavanja, doseglo alarmantne razmjere.

Do žrtava se dolazi na različite načine. Iza, na prvi pogled, primamljivih oglasa o dobro plaćenim poslovima u inozemstvu koje nude razne "agencije", često se krije organizirani kriminal. Žrtve se prijevarom odvode iz mjesta prebivališta u inozemstvo, oduzimaju im se dokumenti i prisiljava ih se na razne poslove.

Od trenutka oduzimanja dokumenata, žrtve, iako možda još toga nisu svjesne, postaju žrtve trgovanja ljudima.

18. listopada obilježava se Europski dan borbe protiv trgovine ljudima na prijedlog Europske komisije i uz preporuku Europskog parlamenta.

Ovaj Dan obilježava se s ciljem jačanja svijesti javnosti i donositelja odluka o potrebi donošenja boljih politika prevencije i borbe protiv trgovine ljudima.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.