Događaji

Sada štakornjaci – sutra trgovački centri

Ovako su zavšili objekti koje je MORH dao civilnim institucijama

Ovako su zavšili objekti koje je MORH dao civilnim institucijama

Najjednostavniji odgovor za neiskorištene prostore je nedostatak novaca, ali i nepoznanica novih vlasnika napuštenih vojnih kompleksa: što kvalitetno učiniti s navedenim prostorima

Na području Zagreba u protekla nepuna dva desetljeća Ministarstvo obrane predalo je na uporabu lokalnoj samoupravi, državnoj upravi  i civilnim institucijama preko 20 različitih neperspektivnih vojnih nekretnina. Prije četiri godine vojska se za petnaest dana iselila i iz objekta Vojnog muzeja u Vlaškoj ulici i to prema riječima Gorana Grošinića, glasnogovornika MORH-a, jednako ga žurno -  predala na upravljanje Gradu Zagrebu.  No, za razliku od brze MORH-ove selidbe iz Vlaške, civilna prenamijena bivšeg muzeja nad kojom ingerenciju imaju čak tri gradska ureda  - traje već godinama, piše dalje.com

Na toj su lokaciji započete nakon preuzimanja objekta, aktivnosti na preseljenju četiri zagrebačke srednje škole, pojasnio je Davor Jelavić, pročelnik Gradskog ureda za prostorno uređenje. Otkrio je kako je izgrađena i studija o mogućnostima smještaja potrebnih školskih kapaciteta u prostor bivšeg vojnog objekta, provjerena konstruktivna  stabilnosti, nakon čega je utvrđeno da objekt ne zadovoljava gradskim planovima o smještaju učenika. Iz Grada su odlučili cijelo zdanje  – ukloniti, osim uličnog dijela. Na tom mjestu planira se izgradili potpuno novi objekt za potrebne škola, iznio je Jelavić. No do danas tamo ništa nije napravljeno, a bivši Vojni muzej i dalje sablasno zjapi prazan.

Lokacija bivšeg vojnog muzeja u Vlaškoj čuva se za nekog novog ili možda i starog Horvatinčića koji će porušiti sve "štakornjake" te izgraditi stambeno-poslovni kompleks. To bi bilo najgore od svega, smatra Vlasta Toth, predsjednica Zelene liste, koja je u vijeću gradske četvrtii Gornji grad-Medvesčak gdje spada  sporni nekadašnji vojni objekt. Ističe da dobro zna što napuštena vojna lokacija te vrste u srcu grada znači, posebice dođe li u ruke nekom građevinskom investitoru.

- Zaprimili smo brojne pritužbe građana iz okolnih kuća kako se prostor napuštenog Vojnog muzeja koristi za okupljanje beskućnika i narkomana, koji prave nered, ostavljaju smeće i fekalije, oslikava predsjednica Zelene liste današnje stanje na atraktivnoj lokaciji u Vlaškoj dok Grad još razmatra što točno tamo napraviti. Ništa boljeg mišljenja o ovoj bivšoj vojnoj adresi nije ni zagrebački HDZ.  - Vlaška je posebice aktraktivna zbog svoje lokacije, a HDZ smatra da bi se ti vojni objekti trebali dovesti u stanje iskorištenosti, komercijaliziranjem. To dobra prilika za zapošljvanje i razvoj gospodarstva, vrlo je općenito ocijenila Margareta Mađerić, zastupnica HDZ-a u gradskoj Skupštini bez konkretnog prijedloga što bi njezina stranka napravila da upravlja napuštenim vojnim objektima u gradu.

Na području Zagreba više nema neperspektivnih vojnih nekretnina, koje nisu predane civilnom sektoru, pojašnjavaju iz MORH-a.
Prostor vojarne "Prečko"  iskorišten je za poticanu stanogradnju no za razliku od te lokacije, bivša vojna skladišta "Duboki Jarak" i "Markovo Polje", predani Hrvatskom fondu za privatizaciju, vojarne "Kralj Tomislav" , predana Zagrebačkoj nadbiskupiji  i vojarna "Barun Filipović" - Prilaz Baruna Filipovića, predana Ministarstvu pravosuđa tek čekaju bolje dane.

Sveučilišni kampus koji se “ugnijezdio” na prostoru bivše vojarne Borongaj još nije u cijelosti iskoristio bivšu vojnu bazu, a slično je s vojarnom "Vukovarski branitelji" u Ilici koja je pripala Ministarstvu pravosuđa. Najjednostavniji odgovor za ovakvu neiskorištenog slobodnog prostora – nedostatak je novaca, ali i nepoznanica novih vlasnika napuštenih vojnih kompleksa – što kvalitetno učiniti s navedenim prostorima. Nevladine udruge i oporbene stranke se nadaju kako kvalitetni projekti neće biti novo urbanističko narušavanje Zagreba i pogodovanje krupnom građevinskoj kapitalu na uštrb interesa građana.

Za MORH je postupak predaje neperspektivnih vojnih objekata na području Grada Zagreba završen, istaknuo je glasnogovornik Grošinić. Vojska ostaje sa svojim administrativno sjedištem u Sarajevska cesta 7 (bivša vojarna "Croatia"), na području Črnomerca gdje je  Hrvatsko vojno učilište "Petar Zrinski", u središtu grada Trg kralja Petra Krešimira IV , te na kompleksu Tuškanac te strelištu "Vrapčanski potok".

dalje.com/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti