Događaji

Rezolucija o organiziranom kriminalu

EU kreće u obračun s mafijašima

EU kreće u obračun s mafijašima

Europski parlament nedavno je donio Rezoluciju o organiziranom kriminalu u kojoj se obvezuje formirati posebni „antimafijaški“ odbor, te u kojoj poziva na borbu protiv organiziranog kriminala u političkim krugovima. Kao jedno od područja gdje treba ojačati borbu protiv organiziranog kriminala izdvaja se - Balkan, piše slobodnadalmacija.hr

Unutar Europske unije posebno se u ovom kontekstu spominje Italija. Izvan EU-a govori se i o zapadnoj Africi. U Rezoluciji se poziva Vijeće EU-a da omogući sudjelovanje Europskog parlamenta u određivanju prioriteta, raspravi o strateškim ciljevima i procjeni ishoda politike o organiziranom kriminalu.

Europski bi parlament u roku od tri mjeseca trebao osnovati poseban odbor o širenju prekograničnih zločinačkih organizacija, uključujući i mafije. Prvi je to predložio eurozastupnik iz Italije Rosario Crocetta, koji živi pod stalnom policijskom zaštitom. Taj prijedlog je iznio u srpnju 2009. godine u pismu predsjedniku Europskog parlamenta Jerzyju Buzeku i predsjedniku svoje Socijalističke i demokratske (S&D) grupe Martinu Schulzu. - Sada je potrebno ići dalje, i dublje istražiti prodor mafije u europsku ekonomiju i njihove veze u ekonomskom svijetu i političkom sustavu - rekao je Rosario Crocetta.

Ciljevi odbora bili bi istraživanje opsega te pojave i njezina negativnog društvenog i ekonomskog utjecaja, uključujući i pronevjeru javnih sredstava od kriminalnih organizacija i mafija, njihov prodor u javni sektor, zagađenje legalne ekonomije i financijskog sustava, kao i utvrđivanje koje bi zakonske mjere pomogle otklanjanju te prijetnje.
- Osim formiranja novog odbora, vrlo važan faktor je poziv Europskoj komisiji da izradi prijedlog direktive prema kojoj bi povezivanje s mafijama ili drugim kriminalnim krugovima postalo kažnjivi zločin u svim državama članicama - zakonodavni alat koji je u Italiji ključan za hvatanje u koštac s mafijaškim klanovima - istaknula je eurozastupnica iz Italije iz S&D grupe Rita Borsellino, sestra suca Paola Borsellina kojeg je 1992. godine ubila mafija iz gradića Corleone.

Mafijaške organizacije u Italiji imaju godišnje prihode od najmanje 135 milijardi eura. Dakle, u nekim se državama članicama EU-a organizirani kriminal infiltrirao i postao čvrsto ukorijenjen u političkim krugovima, javnom sektoru i legitimnim ekonomskim aktivnostima. Korupcija je standardni način da organizirani kriminalci prisvajaju javna sredstva i probijaju se u lokalnu politiku, vladu i privatni sektor. U Rezoluciji se ističe da su lokalne vlasti podložnije prodoru organiziranog kriminala.

Iznude, reketarenje i lihvarenje neki su od načina na koje se organizirani kriminalci infiltriraju u legalnu ekonomiju. Ova praksa poprima alarmantne razmjere barem u polovini država članica EU-a, a značajno je prisutna u drugoj polovini. Proširenost iznude i reketarenja pokazuje koliko organizirani kriminalci kontroliraju neku zemlju. Nužno je potaknuti žrtve da prijave kaznena djela, a traži se i jačanje zaštite svjedoka, informatora, zviždača i njihovih obitelji.

Europski parlament pozvao je Europsku komisiju, Vijeće Europske unije i države članice da se usredotoče na imovinu kriminalaca, uključujući i onu skrivenu iza mreže ljudi koji služe kao paravan, suradnika, političkih institucija i lobističkih skupina, naglašavajući da se mora voditi dosta računa o kriminalu “bijelih ovratnika”. Spominje se i nametanje osuđeniku obveze da dokaže podrijetlo imovine.

-Glavni cilj je oduzimanje imovine zločinačkih organizacija i zapljena dobiti koju stječu svojim aktivnostima. Ovaj rad posvećujem svim nevinim žrtvama organiziranog kriminala i mafije i onima koji su dali svoje živote kako bi spriječili te aktivnosti - rekla je talijanska eurozastupnica iz Grupe liberala i demokrata Sonia Alfano, izvjestiteljica Europskog parlamenta za borbu protiv organiziranog kriminala.

U Rezoluciji se, između ostalog, poziva na formiranje Ureda europskog javnog tužitelja, te na zabranu kandidiranja na izborima osobama koje su osuđene za članstvo u zločinačkoj organizaciji ili za kaznena djela koja su obično povezana s takvim organizacijama. Traži se veća transparentnost pri financiranju iz fondova EU-a, te u postupku javne nabave. 

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.