Događaji

Bez predsjednika i premijerke

Škabrnja: 20 godina od zločina

Škabrnja: 20 godina od zločina

Djeca pustila 98 golubova

U Škabrnji je danas održana komemoracija povodom 20 godina od ratnog zločina počinjenog 18. studenoga 1991. godine.

Na opće razočaranje Škabrnjana i njihovih gostiju nisu došli premijerka Jadranka Kosor i predsjednik Ivo Josipović.

Izaslanik predsjednika, general pukovnik Slavko Barić, prvo je rekao kako Josipović šalje riječi zahvalnosti, no da on sada odaje počast žrtvama Vukovara, što je počast svim hrvatskim žrtvama. Potom je dodao kako nije došao zbog magle u Slavoniji te kako će doći sljedeće godine.

Izaslanik premijerke bio je ministar Božidar Kalmeta koji je izjavio kako je Jadranka Kosor u Vukovaru u mislima sa Škabrnjanima.

- Hrvatska će 2013. ući u EU, a to zahvaljujemo u prvom redu svim našim braniteljima. Klanjam se svima onima koji su dali život za Hrvatsku - rekao je Kalmeta.

Josip Friščić je u Škabrnju došao kao zamjenik predsjednika Sabora Luke Bebića, piše Slobodna Dalmacija .

- Ne odustajte od traženje krivaca jer oni imaju ime i prezime. Možda smo nekima prerano pružili ruke povjerenja i ne smijemo dopustiti da Beograd i Haag pišu povijest u kojoj smo mi agresori ili da se ovdje događao građanski rat.

Najupečatljivije riječi izgovorio je Marko Miljanić, zapovjednik 1. Samostalnog bataljuna Škabrnja.

- Pokušali smo nemoguće, a ljudi koji su nam najviše pomagali su sada u zatvoru. Norac i Orešković su naoružali Škabrnju, i to oružjem iz zauzete vojarne u Gospiću. Gdje je optužnica Zadarskog suda za Ratka Mladića koji je bio zapovjednik Kninskog korpusa? Sami smo sebi najviše krivi. Mi, i naše pravosuđe - rekao je Miljanić, što je naišlio na buran pljesak okupljenih.

Osvrnuvši se na kazne za Gotovinu i Markača, Miljanić je naglasio da je od 1. listopada do 18. studenog '91. na Škabrnju palo više granata nego na Knin, Gračac, Benkovac i Obrovac u cijeloj „Oluji“.

- Danas po Hrvatskoj šetaju oni koji su ratovali u Škabrnji, a televiziji vidim i braću onih koji su napadali Škabrnju. Ti se nigdje ne bi smjeli pojaviti, a najmanje kao neka moralna vertikala u društvu - ogorčeno je zaključio Miljanić.

Na skupu je naglašeno da za 98 žrtava škabrnjske tragedije do danas nema pravedne osude.

Duga povorka krenula je u Škabrnji sa Trga do Centralnog križa i Spomen obilježja za poginule u Domovinskom ratu, gdje su vijence položili izaslanici, državni dužnosnici, predstavnici brojnih braniteljskih udruga, vojske, policije, Udruga civilnih stradalnika i dužnosnici Grada i Županije.

Djeca iz Škabrnje su potom pustili 98 golubova, simbolično, za toliko žrtava koliko ih je uklesano na spomen obilježju. 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.