Događaji

Samostalnost Škotske

Škotska neovisna do 2016.?

Škotska neovisna do 2016.?

Škotski premijer se napenalio na potpunu samostalnost Škotske, zna da nema većinsku podršku populacije, ali nije previše bitno. Bitno je da nakraju ipak isposluje financijsku neovisnost od ostatka Velike Britanije.

London želi da se referendum održi što prije, Salmond pak ne odustaje od jeseni 2014, jer, kaže, to je jedini način da glasanje bude obavljeno po najvišim standardima. Također, Škot bi htio proširiti bazu glasača da uključuje i osobe od 16 i 17 godina. Argumentacija – ako mogu s toliko godina stupiti u vojsku, plaćati poreze i vjenčati se, nema razloga da ne mogu glasati.

No, da, Salmond će ipak morati harmonizirati svoje ideje sa britanskim parlamentom gdje je 1998. izglasan Akt o Škotskoj koji uspostavlja parlamentarni suverenitet Londona nad Holyroodom (sjedište škotskog parlamenta). Za početak, Cameron (baš kao i škotske opozicijske stranke) traži da referendumsko pitanje bude nedvosmisleno i da se odnosi na jednostavno 'neovisnost - da ili ne'.

Škotski premijer potvrđuje kako je njegova ideja pitanja upravo takva, točnije: 'Da li se slažete da Škotska bude nezavisna država?', no on bi dodao i tzv. MaxDev opciju. MaxDev stoji za 'maximal devolution' a podrazumijeva potpunu poreznu neovisnost Škota. Da bi treća opcija ušla na referendumski listić za London ne dolazi u obzir, no upravo je to stvarni politički cilj Salmonda, procjenjuju neki analitičari.

Naime, svjestan da nema većinu za neovisnost iskoristio bi pomalo nemoguću misiju otcijepljenja ne bi li učinio maxdev opciju realnijom i prihvatljivijom. Obrazloženje škotskog premijera je kako vlada u Westminsteru ne želi to pitanje na listiću jer zna da većina Škota želi fiskanu neovisnost.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.