O klimi
Svjetska meteorološka organizacija: Temperature su niske, ali ne i rekordne
Ekstremno niske temperature koje ovih dana bilježi cijela Europa zapravo nisu rekordne. Dugi period hladnoće, njegov relativno kasni početak i širina hladne fronte su zanimljive, ali nisu iznimka
Nakon natprosječno toplog vremena u Europi u prosincu 2011. i početkom siječnja 2012., sredina siječnja donijela je naglu promjenu. Hladni polarni zrak sa sjevera Rusije uzrokovao je ekstremno niske temperature i značajne snježne oborine u najvećem dijelu Europe.
Visoki tlak Sibirske ciklone onemogućava blagim temperaturama i oceanskim olujama da se pomaknu s područja Atlantika prema istoku na europski kontinent. To područje hladnog zraka je vrlo stabilno te uzrokuje kontinuirani dotok hladnog zraka u Europu. Taj "blokadni sustav" je površinom vrlo velik, ali nije neuobičajen fenomen u zimama sjeverne hemisfere.
Slično područje visokog tlaka koje je služilo kao "blokadni" sistem bio je odgovoran i za hladnu zimu 2009. / 2010. kad su hladni uvjeti počeli sredinom prosinca i nastavili se u siječanj i veljaču.
Ekstremno niske temperature koje ovih dana bilježi cijela Europa zapravo nisu rekordne. Dugi period hladnoće, njegov relativno kasni početak i širina hladne fronte su zanimljive, ali nisu iznimka. Hladni kontinentalni zrak nadvio se i nad Balkanom, svojim južnim dijelom dopirući čak do sjevera Grčke.
Hladni zrak koji je stigao sa sjevera pomiješao se s vlagom s Mediterana što je uzrokovalo obilnije snježne padaline nad Balkanom, Rumunjskom, Bugarskom, Italijom, ali i Alžirom i drugim zemljama sjeverne Afrike.
Nasuprot temperaturama u Europi, nešto topliji zrak pomaknuo se sa sjevernog Atlantika sjevernije prema Islandu sve do Arktika. Temperature na Svablandu na dalekom Arktiku, ovih su dana mjerene na 5 stupnjeva Celzijevih, što je znatno više nego u npr. talijanskom Milanu ili turskom Istanbulu. Veliki dio Sjeverne Amerike također je neobično topao, izvještava Svjetska meteorološka organizacija.
Dio objašnjenja je tzv. Arktička oscilacija - razlika u tlaku između Polarnih područja i umjerenog pojasa (u kojem živi najveći dio europskog stanovništva). Trenutno djeluje negativna Arktička oscilacija kojoj odgovaraju hladni uvjeti u Europi i relativno topliji uvjeti na Arktiku.
Slične duge hladne zimske fronte dogodile su se nekoliko puta u posljednjih u posljednjih nekoliko desetljeća. U srednjoj Europi posljednji put su zabilježene 2010.
Temperature su od sredine siječnja izrazito niske i u sjevernim dijelovima istočne Azije pa sve do centralne Azije (područja oko Mongolije i Kazakhstana), izvještava Svjetska meteorološka organizacija (WMO).
Vezane vijesti
-
Na obali Sjevernog mora snijeg se polako počinje pretvarati u kišu, a temperatura je, pišu mediji, "porasla" na "samo" minus 10
-
Ni u drugim američkim državama nije bilo puno toplije. Snježne oluje u Minnesoti donijele su 28 Celzijevih stupnjeva ispod ništice
-
Obilan snijeg, a potom i kiša koja se ledi na tlu izazvali su rušenje stabala u šumskim predjelima Like, dok su na širem području Gračaca i Ričica oštetili Dalokovod i nisko naponsku mrežu.
-
Zbog snijega koji je zasuo Kabul zatvoreni su vladini uredi, a zatvorena je i međunarodna zračna luka
Izdvojeno
-
Donosimo priopćenje Foruma žena SDP Zadar povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama i djevojčicama
-
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama u ponedjeljak, 25. studenoga 2024., Dalmatinska podružnica Hrvatske udruge za odnose s javnošću, uz podršku Zadarske županije (Povjerenstvo za ravnopravnost spolova), Krav Maga Hrvatska i PU zadarske, organizira događaj pod sloganom „Glas protiv nasilja“.
-
Zadar je sinoć postao prvo mjesto u Hrvatskoj koje je otvorilo svoja vrata ovogodišnjim adventskim radostima, a atmosfera je već na samom početku pokazala zašto je baš ovaj Advent toliko poseban.
-
Odrađen je još jedan turnir u boćanju “Sv.Krševan”, 21. po redu, na terenu B.K. “Brodarica” u kojem je sudjelovao 16 ekipa pod budnim okom sudca Petra Žužu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.