Događaji

"Sud djeluje kao instrument Zapada"

Šešelj započeo iznošenje završnih riječi

Šešelj započeo iznošenje završnih riječi

Usprkos pogoršanom zdravstvenom stanju, vođa Srpske radikalne stranke Vojislav Šešelj počeo je danas iznošenje završnih riječi na suđenju u Haagu.

Do posljednjeg trenutka nije bilo jasno hoće li se Šešelj uopće pojaviti pred sudom, budući da je prije nekoliko dana ponovno operiran jer mu defibrilator ugrađen početkom siječnja nije radio ispravno.

Tužiteljstvo je za Šešelja zatražilo zatvorsku kaznu od 28 godina, tvrdeći u završnoj riječi kako je dokazano da je optuženi kriv po svih devet točaka optužnice. Šešelj se sudu dobrovoljno predao u veljači 2003. godine, a suđenje je započelo u studenom 2007. godine.

Vojislav Šešelj otvorio je svoje završne riječi pred Međunarodnim sudom za ratne zločine izjavom da sud ne smatra legalnim te da on ne djeluje u interesu pravde, već ostvaruje prljavi zadatak koji su mu zadale zapadne obavještajne službe, javlja Press.

Nazivajući vlasti u Beogradu "izdajničkim režimom", Šešelj je izjavio kako je optužnica protiv njega podignuta samo kako bi ga se eliminiralo iz političkog života Srbije i kako bi se uništila njegova stranka. Dodao je da ga presuda uopće ne zanima jer postoje dokazi koji jasno ukazuju na njegovu nevinost te da će se "svijet vjerojatno smijati presudi".

"Ovaj tribunal još je gori od suda u Nurnbergu, samo što se na njemu trebalo suditi i SAD-u i Velikoj Britaniji zbog bombardiranja Njemačke i Japana. U pokušaju da ispravi tu grešku, Tribunal u Haagu optužio je 80 posto Srba i 20 posto drugih", riječi su kojima je Šešelj zaključio prvi dan iznošenja završnih riječi. Inače, taj će proces trajati još tri dana.

U završnim riječima Šešelj je dodao da mu je životna želja bila doći u Haag i obraniti se od optužbi koje su mu stavljene na teret.

Podsjetimo, vođa Srpske radikalne stranke optužen je za zločine protiv čovječnosti, progon nesrba na političkoj, rasnoj i vjerskoj osnovi, deportaciju i prisilno premještanje, ubojstva, mučenje, okrutno postupanje, razaranje i pustošenje sela, uništavanja vjerskih objekata i pljačkanje javne i privatne imovine.

Međunarodni sud u Haagu dvaput ga je optužio na 15 i 18 mjeseci zatvora zbog nepoštivanja suda, odnosno objavljivanja identiteta zaštićenih svjedoka na svojoj internetskoj stranici. Budući da te podatke nije uklonio, u tijeku je još jedan postupak protiv njega zbog nepoštivanja suda.

U nastavku završne riječi optuženi Vojislav Šešelj tvrdio je da su streljanje hrvatskih zarobljenika na Ovčari kod Vukovara u jesen 1991. godine dogovorili oficiri JNA i hrvatske obavještajne službe radi lakšeg priznavanja nezavisnosti Hrvatske.

Prema optužnici, koja vođu Srpske radikalne stranke tereti za zločine u Hrvatskoj, streljanje 200 zarobljenih Hrvata na farmi Ovčara, 20. novembra 1991, počinili su pripadnici jedinice Leva supoderica, u kojoj su bili dobrovoljci SRS. Šešelj je, međutim, tvrdio da tužiteljstvo time "štiti" tadašnjeg oficira JNA Aleksandra Vasiljevića, koji je organizirao streljanje na Ovčari.

"S kim je general Vasiljević postigao dogovor o streljanju - s nekim iz hrvatske obavještajne službe. Poslije velikih zločina nad Srbima u Gospiću, bio je potreban hrvatskim vlastima veliki zločin nad Hrvatima da bi se lakše došlo do proglašenja nezavisnosti Hrvatske", rekao je Šešelj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.