Događaji

Zadar ima prvu solarnu punionicu za električne automobile u Hrvatskoj

Zadar ima prvu solarnu punionicu za električne automobile u Hrvatskoj

Jedan od turističkih aduta Zadra trebala bi biti punionica za električna vozila, poručio je ravnatelj Strukove škole Vice Vlatkovića Tihomir Tomčić tijekom izlaganja na radionici ''Lokalne aktivnosti za uštedu energije i energetsku učinkovitosti" održanoj u Gradskoj knjižnici Zadar u srijedu 14. ožujka 2012.

Radionica je održana u sklopu projekta ENCRO -  Promocija i testiranje netehničkih mjera za uštedu energije u Hrvatskoj (Promoting and Testing Soft Measures for Energy Saving in Croatia) čiji je nositelj Baltički okolišni forum iz Njemačke (BEF), dok su projektni partneri  Društvo za oblikovanje održivog razvoja (DOOR), te gradovi Koprivnica i Ivanić-Grad. Udruga „Eko-Zadar" bila je partner u organizaciji zadarske radionice.

- Strukovna škola Vice Vlatkovića ima prvu solarnu punionicu za električna vozila. Ako danas imate električno vozilo možete ga besplatno napuniti u našoj punionici, rekao Tomčić.

Strukovna škola Vice Vlatkovića jedan je od partnera u Solarnom edukacijskom centru (SEC) koji pruža praktičnu obuku o solarnoj tehnologiji. Škola provodi programe obrazovanja za montere solarnih toplinskih i fotonaponskih sustava i nedvojbeno joj  pripada liderska pozicija u Hrvatskoj kad je u pitanju obrazovanje o primjeni obnovljivih izvora energije, napose solarne.

Grad Zadar za  štedljivu javnu rasvjetu

-Grad Zadar je izrazio političku volju za provođenje proaktivne energetske politike. Od 2010. iz proračuna je sufinancirano 27 solarnih sustava za grijanje potrošne tople vode u domaćinstvu. U travnju će biti raspisan natječaj za izvođača radova na instalaciji 80 solarnih kolektora na zgradi plivačkog bazena u ŠC Višnjik, a uz to ide i prenamjena postojeće kotlovnice za korištenje prirodnog plina. U sklopu projekta uštede u javnoj rasvjeti do sada je zamijenjeno 7 stupova klasične rasvjete rasvjetom LED svjetiljkama, rekla je Žana Klarić, stručna suradnica za zaštitu okoliša u UO za graditeljstvo i zaštitu okoliša Grada Zadra navodeći kako je Grad Zadar  za sredstva iz pretpristupnog fonda IPA kandidirao postavljanje solarne javne rasvjete u trajektnom pristaništu Bršanj na Ižu i zamjenu klasične rasvjete LED rasvjetom u Parku Vladimira Nazora i Perivoju kraljice Jelene Madijevke. Sredstva iz strukturnih fondova Grad Zadar će tražiti za projekt povećanja energetske efikasnosti u školama i vrtićima, a u pripremi su i projekti uvođenja solarnog sustava za pripremu tople vode u vrtiću Vruljica, LED rasvjete u OŠ Šime Budinića, te projekt poboljšanja energetske učinkovitosti u stambenim zgradama.

85% zgrada energetski neučinkovito

Koliko energije građani uzalud troše stanujući u energetski neefikasnim zgradama ilustrirala je Lana Hudetz iz zadarskog ureda UNDP-a napominjući kako u Info centru za energetsku efikasnost Zadarske županije u Zadru građani mogu besplatno dobiti informacije o tome kako uštedjeti novac koristeći solarnu energiju i druge energetski učinkovite tehnologije.

-85% zgrada u Hrvatskoj ne zadovoljava važeće toplinske propise. U kućanstvu 62% energije odlazi na grijanje, 12 % na kuhanje, 15 % na rasvjetna tijela, uređaje i klimatizaciju i 11 % na potrošnju tople vode. Prosječna potrošnja u kućanstvu u RH iznosi između 120 i 160 kWh po metru četvornom dok, usporedbe radi, niskoenergetska kuća troši oko 40 kWh, a pasivna kuća 15 kWh po metru četvornom. Toplinskim izoliranjem kuće moguće je uštedjeti 40 - 70% toplinske energije uz povrat investicije u razdoblju od 5 do 12 godina što ovisi o tome koji se energetski koriste, kazala je Hudetz.

Ističući važnost zamjene drvnih prozora  onima od PVC-a napomenula je kako se upravo kroz prozore gubi 51% energije, dok se kroz vanjske zidove gubi 21% energije, preko krova 10%, a  preko poda 6%, pri čemu gubici sustava za grijanje u prosjeku iznose 12%.

Hvar želi svoju, a ne struju s kopna

Dva milijuna eura bespovratnih sredstava  Europska komisija izdvojila je za demonstracijski energetski program „Solution" koji će biti proveden na Hvaru do listopada 2014., a dio je Okvirnog energetskog programa Europske unije „Concerto" koji obuhvaća 22 demonstracijska programa.

-Riječ je o projektu koji uključuje povećanje energetske efikasnosti 40 privatnih i 14 javnih zgrada, izgradnju dvije solarne elektrane od 1 MW sa sustavom za uskladištenje  električne energije, korištenje otpadne biomase iz poljoprivredne proizvodnje za dobivanje komposta, te električne i toplinske energije, rekao je Ivan Vranković iz Lokane akcije grupe (LAG) Hvar.

-Hvar želi smanjiti potrošnju energije i ne želi plaćati visoke cijene energije opskrbljivača s kopna. Hvar želi iskoristiti svoje obnovljive izvore energije, sačuvati okoliš i zaposliti svoje mlade ljude. Na ovaj način ne mijenjaju se tradicionalne djelatnosti kojima se Hvarani bave, a  to su turizam i poljoprivreda, nego se energetska politika prilagođava tim djelatnostima. Državni prioritet ne smiju biti smo megaprojekti,  a lokalne zajednice trebaju koristiti lokalno dostupne energente u cilju postizanja što većeg stupnja energetske samodostatnosti, zaključio je Vranković.

Projekt ENCRO, u trajanju od dvije godine, provodi se od svibnja 2011. uz financijsku pomoć EU. U sklopu projekta bit će održano i državno natjecanje s ciljem poticanja i promocije projekata energetske učinkovitosti i uštede energije. Natjecanje je namijenjeno organizacijama civilnog društva, osnovnim i srednjim školama te jedinicama lokalne samouprave, a najbolji natjecatelji bit će nagrađeni putovanjem u EU na događanje vezano uz projekte uštede energije i energetsku učinkovitost. Natječaj  je otvoren do  15. siječnja 2013., a podrobnije informacije dostupne su na www.encro.net

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.