Događaji

Tužiteljstvo traži 28 godina zatvora

Završeno suđenje Šešelju

Završeno suđenje Šešelju

Nakon više od četiri godine završeno je suđenje vođi srpskih radikala Vojislavu Šešelju za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini.

"Proglašavam suđenje završenim. Sudsko vijeće razmotriti će sve dokaze iza zatvorenih vrata i izdati će nalog za izricanje presude", kazao je večeras sudac Jean Claude Antonetti.

U završnim riječima je Tužiteljstvo zatražilo da se Šešelja proglasi krivim i osudi na 28 godina zatvora zbog njegove uloge u etničkom čišćenju nesrpskog stanovništva u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini. "Odgovoran je za patnje desetaka tisuća ljudi koji su bili progonjeni iz domova, ubijani, zatočeni, silovani te čija su sela razarana zbog njegovih riječi i postupaka", kazao je na kraju završnih riječi tužitelj Mathias Marcusen koji smatra da je dokazana Šešeljeva krivnja.

"Ideja velike Srbija bila je njegov 'raison d'etre'", kazao je Marcusen te dodao kako je Šešelj surađivao sa ostalim pripadnicima udruženog zločinačkog pothvata kojemu je cilj bio uspostava etnički čiste srpske države. "Svojim riječima je posijao sjeme nacionalne mržnje... i pomogao da se razbukta", kazao je tužitelj i dodao da mu je velika politička moć omogućila da propagandu poticanja na mržnju provodi pred širokom publikom.

Šešelj je zajedno sa drugim pripadnicima udruženog zločinačkog pothvata optužen da je na teritoriju Hrvatske i BiH pokušao uspostaviti srpsku državu preko ubojstva, deportacija, zlostavljanja, pljačke i uništavanja imovine Hrvata i Muslimana. Između ostalog je optužen i za masakre na Ovčari i u Voćinu te progon Hrvata u Vojvodini.

Šešelj je u svojim završnim riječima, kao i sve četiri godine suđenja, ismijavao Haški sud. U svoju obranu je kazao da je zločin u Srebrenici podmetnut Srbima i da su ga osmislili francuski i američki obavještajci. S druge strane, Šešelj je ponudio teoriju da su Hrvatska i JNA dogovorile zločin na Ovčari kako bi međunarodna zajednica priznala Hrvatsku. Ponovno je u završnim riječima rekao da su Hrvati katolički Srbi, a da su Slavonci Slovenci.

Suđenje je počelo 2007. godine, a tužitelji su izveli 72 svjedoka. Šešeljevu krivnju su dokazivali i njegovim huškačkim govorima i snimkama obilazaka, u uniformi ili bez nje, srpskih dobrovoljaca koje je poticao na zločine u Hrvatskoj i BiH. Na tim snimkama je objašnjavao da je mobilizirao članove Srpske radikalne stranke te ih je slao u "srpske zemlje" u Hrvatskoj i BiH.

Šešelj je bio u haškom pritvoru od 2003. godine te je od samog početka pokušavao opstruirati suđenje. U jednom trenutku je zatražio da mu se isplati 10 milijuna eura zbog predugog pritvora i kršenja drugih prava. U završnim riječima je kazao da se nije dobrovoljno predao već je u Haag stigao da bi realizirao zajednički projekt s nizozemskom kraljicom, ali da su ga u tome spriječili uhićenjem u zračnoj luci.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.