Događaji

Svjetski dan voda

Odvodnja: Smeće ne bacajte u kanalizaciju

Odvodnja: Smeće ne bacajte u kanalizaciju

U povodu Svjetskog dana voda, koji se obilježava sutra, 22. ožujka, iz zadarske Odvodnje obratili su se građanima kako bi im podigli svijest o očuvanju mora.

 

 

 

 

Ističe se kako je pročišćavanje otpadnih voda vrlo je zahtjevan i složen proces, a pročišćene otpadne vode ispuštaju se u more.

Što možemo svi zajedno učiniti kako bismo što manje onečišćavali naše more?

U WC školjku ne smiju se bacati gume za žvakanje, štapići za čišćenje ušiju, plastične vrećice, krpe ili slično.

Za pranje i čišćenje trebaju se koristiti ekološka sredstva koja sadrže manje opasnih sastojaka te se na taj način otpadne vode manje onečišćuju. Sva sredstva za čišćenje trebamo pažljivo i štedljivo upotrebljavati.

Otpaci kao što su ostaci hrane nakon obroka, vrećice za čaj, papiri, plastika i ostali kruti otpad moraju se bacati u koš za smeće.

Boje i lakovi također se ne smiju bacati u kanalizaciju, već ih treba odnijeti na mjesto za zbrinjavanje posebnog otpada.

Smeće, opušci od cigareta, papiri, novine i plastične vrećice ne smiju se bacati na pločnik i cestu, već u koš za smeće. Sustavom oborinske odvodnje takav otpad stiže do obale.

 

 

 

Bacite u kantu, reciklirajte... nemojte samo baciti u WC.

Što je kanalizacija?

Kanalizacija uključuje sve otpadne vode iz kuhinje, praonice rublja i umivaonika, kao i sve što se ispere u WC-u.

Putem sustava odvodnje odlazi na uređaje za pročišćavanje otpadnih voda , gdje se prerađuje da se može bez učinjene štete vratiti nazad u prirodu, tj. u more. Ono što bacite u sudoper ili WC može imati velikog učinka na troškove odvodnje i pročišćavnja otpadne vode, i na kraju, može znatno poskupiti troškove i cijenu odvoza prikupkljanja i pročiščavanja otpadne vode do prihvatljivog standarda.

Što je otpadna voda?

Otpadna voda je prerađena kanalizacija. Svrha prerade kanalizacije je otkloniti zaustavljene krute tvari, organske tvari, hranjive sastojke i organizme koji izazivaju bolesti, iza kojih ostaje otpadna voda koja je dovoljno dobra da može biti ponovno izbačena u okoliš.

Što možete učiniti?

Možete pomoći da se zaštiti okoliš pazeći da kućno smeće ne dospijeva u kanalizaciju. Ono što je najvažnije, pazite da plastika, ulja, kemikalije, boje i pesticidi ne dođu u kanalizaciju. To su proizvodi koji nisu biorazgradivi i bakterije ih ne mogu razgrađivati kao što razgrađuju drugi otpad. Bacanjem tih proizvoda u WC ili sudoper otežava se i poskupljuje proces prerade.

 

Savjeti za kupaonicu

Nikada ne bacajte u WC pelene, sanitarne uloške, tampone, pelene za odrasle, kirurške zavoje, štapiće za uši ili prezervative. Te stvari obično izazivaju začepljenje kanalizacije i mogu zablokirati sustav u pogonima za preradu. Sve takve stvari treba baciti u smeće. Skupo začepljenje možete izbjeći ako stavite kantu za smeće u kupaonicu i u WC.

Nikada ne bacajte u WC žilete, injekcije ili druge farmaceutske proizvode koji nisu biorazgradivi. Uvijek bacite takve stvari u kantu. Farmaceutske proizvode (npr. lijekove) treba odnijeti u ljekarnu da se unište na siguran način.

Savjeti za kuhinju i kupaonicu

Izbjegavajte bacati ulje za kuhanje, masti i ostatke hrane u sudoper. Masti se znaju skrutiti na hladnoći, što može dovesti do stvaranja naslaga u cijevima pod kućom i na kraju izazvati začepljenja koja su skupa za popravak. Naslage masnoća su česti uzrok začepljenja kanalizacije.

Umjesto da prolijete ulje ili mast u sudoper, obrišite lonce i tave papirom i bacite taj papir u kantu za smeće. Druga mogućnost je pustiti da se ulje ili mast ohladi i onda je rasporediti po kompostu.

Oguline od povrća i druge otpatke hrane treba staviti u kantu ili u kompost. Pokupite otpatke hrane u posudu pokraj umivaonika i bacite ih na kraju dana.

Kupite mrežicu za sudoper i uštedite si troškove otčepljenja kanalizacije. Ispraznite mrežicu u kantu za smeće ili nadodajte otpatke od hrane na hrpu za kompost.

Prije nego što isperete voće i povrće u sudoperu, skinite naljepnice i bacite ih u kantu za smeće. Te male, ljepljive naljepnice nisu biorazgradive i ne mogu ih prerađivati bakterije koje razgrađuju ostali otpad.

Deterdženti

Prosječno kućanstvo koristi tri puta više deterđenata nego što proizvođači preporučuju za pranje suđa i rublja. Mnogi deterdženti sadrže fosfat, koji može biti jako štetan za okoliš.

Smanjite količine deterdženta koje upotrebljavate - pomoći ćete da se smanji negativan učinak koji deterdženti imaju na okoliš i uštedjet ćete na računu za nabavku.

Odaberite deterdžente koji ne sadrže fosfat.

Savjeti za vrt i garažu

Opasne kemikalije koje se koriste za održavanje kuće i vrta, kao što su boje i pesticidi, mogu izazvati koroziju cijevi i nanijeti štetu okolišu. Ove kemikalije predstavljaju također i opasnost po zdravlje, prijete osoblju koje radi na održavanju kanalizacije.

Probajte koristiti boje na bazi vode kadgod je to moguće - one su daleko manje štetne za okoliš. Za boje na bazi vode, najprije skinite boju s četke ili valjka krpom ili ih isperite u vrtu.

Ako koristite uljane boje, četke i valjke treba najprije očistiti terpentinom, a mješavinu boje i terpentina treba ostaviti da ispari i talog baciti u kantu.

Ako morate ukloniti boje i druge kemikalije, nazovite čistoću ili otiđite na njihovo reciklažo dvorište odlagališta otpada u Diklu.

Nikada ne izlijevajte potrošeno strojno ulje u sudoper.

 

 

U javnu odvodnju ne smiju se ispuštati naročito:

- krute i viskozne tvari, koje same ili u kontaktu sa drugim tvarima mogu prouzročiti smetnje u protoku vode kroz cijevi ili druge smetnje u radu uređaja za biološko pročišćavanje otpadnih voda i crpnih postaja kao što su: pepeo, drozga, slama,

 

 

- otpaci i strugotine metala, plastike i drva, stablo, krpe, perje, dlake, meso, životinjske utrobe, vapneni mulj, ostaci vapna, otpad od proizvodnje piva, konzervi i destilacija, ostaci kemikalija, boja i sl

-talozi koji nastaju pri pročišćavanju voda, cementni mulj, ostaci betona kod proizvodnje betona, tvari koje nastaju čišćenjem i održavanjem betonara i asfaltnih baza, kao i kruti otpaci hrane, plivajuće tvari i drugo.

 

- kisele i alkalne, agresivne i ostale štetne tvari koje nepovoljno djeluju na materijal od kojega su izgrađene kanalizacijske cijevi, objekti i uređaji sustava odvodnje,

 

- tvari, koje same ili u kontaktu sa drugim tvarima mogu izazvati smetnje i opasnost po zdravlje ili život ljudi ili spriječiti ulaz u kanale, objekte i uređaje radi održavanja i popravka kao što su: zapaljive i eksplozivne tekućine, štetni i plinovi neugodnog mirisa (sumporovodik, sumporni dioksid, dušikovi oksidi, cijanidi, klor i drugi),

 

-patogene bakterije ili virusi,

 

 

- radioaktivne materije i ostale štetne tvari

Zdravstvene, veterinarske i druge organizacije u čijim bi se otpadnim vodama mogle naći patogene bakterije ili virusi opasni po zdravlje ili život ljudi, moraju svoje otpadne vode izložiti posebnom postupku - dezinfekciji prije ispuštanja u javnu odvodnju.

 

Korisnici javnog kanalizacijskog sustava su dužni otpadne vode koje ispuštaju u javnu odvodnju svesti na kvalitetu vode utvrđenih prema važećim propisima, vodoprivrednim uvjetima i aktima, Odvodnje d.o.o. Zadar, to jest do određenog standarda sanitarno-potrošnih voda, a koje neće ugroziti pravilan rad - tehnološki postupak biološkog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda.

U javnu odvodnju ne smiju se ispuštati otpadne tvari, kojima se narušava projektirani hidraulički režim toka vode u cjevovodima, rad biološkog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda , rad strojeva na kanalizacijskim crpkama, tehnički nadzor i održavanje ili povećavaju troškovi u pogonu".

 

 

 

 

 

Savjeti za djecu:

Što možemo svi zajedno učiniti kako bismo što manje onečišćavali naše vode?

Otpaci kao što su ostaci hrane nakon obroka, vrećice za čaj, papiri, plastika i ostali kruti otpad moraju se bacati u koš za smeće. U WC školjku ne smiju se bacati gume za žvakanje, štapići za čišćenje ušiju, plastične vrečice, krpe ili slično. Za pranje i čišćenje trebaju se korititi ekološka sredstva koja sadrže manje opasnih sastojaka te se na taj način otpadne vode manje onečišćuju. Sva sredstva za čišćenje trebamo pažljivo i štedljivo upotrebljavati. Boje i lakovi također se ne smiju bacati u kanalizaciju, već ih treba odnijeti na mjesto za zbrinjavanje posebnog otpada. Smeće, opušci od cigareta, papiri, novine i plastične vrećice ne smiju se bacati na pločnik i cestu, već u koš za smeće. Uvjeren sam da ćete pomoći u čuvanju naših dragocjenih voda. Neka nam osnovno načelo bude: "Čuvajmo našu prirodu i naše vode!"

 


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.