Događaji

Vječni "brak" s Crkvom

Ugovori s Vatikanom ne mogu se raskinuti

Ugovori s Vatikanom ne mogu se raskinuti

Ugovor s Vatikanom ne može se raskinuti, to vam je kao da ste uzeli kredit pa otkazujete vraćanje novca

Hrvatska sada jedino može početi pregovore s Vatikanom o izmjenama ugovora. Vatikan treba prvo prihvatiti poziv na razgovore, a zatim slijede pregovori koji traju i po nekoliko godina, piše danas.net.hr

"Novca nema. Ako budemo odlagali mjere, one će biti još tvrđe", tako je slovenski premijer Janez Janša najavio smanjenje proračuna za sve vjerske zajednice za 20 posto, kao i smanjenje iznosa za političke stranke za 50 posto. U Hrvatskoj pak o tome niti da se zucne. Dok građani kopaju po smeću, u crkveni budžet slijevaju se milijuni.

Iako Ugovor o gospodarskim odnosima sa Svetom stolicom, potpisan 1998., u sebi sadrži odredbu koja dopušta reviziju u izvanrednim slučajevima, odnosno "ako bilo koja od visokih ugovornih strana bude smatrala da su se bitno promijenile prilike u kojima je sklopljen ovaj ugovor", Kukuriku Vlada ne usuđuje se otvoriti tu frontu.

Vladajuća vrhuška crkvenu potporu tako plaća novcem svojih građana u iznosu od 300 milijuna kuna godišnje, a sve kako bi Crkva, kako je objašnjeno, "na doličan način nastavila svoje djelovanje na promicanju općeg dobra". Pribrojimo tome i desetke milijuna kuna koje im se dodjeljuje na zatvorenim sjednicama, te još milijune koje im uplaćuju općine, gradovi... Ugovor između Hrvatske i Vatikana bez presedana je u svijetu, a jedini po Crkvu izdašniji je onaj koji ima s Italijom.

Za reviziju ugovora s Vatikanom sustavno se zalaže i don Ivan Grubišić. U nedavnom Intervjuu tjedna za Danas.hr on je upozorio da nisu samo problematična izdašna novčana davanja Crkvi.

"Do revizije treba doći, ne samo zbog novčane potpore koju Crkva ima od države, to se može i zanemariti, ali postoje druge odredbe koje nisu dobre u izgradnji građanskog društva. To je da je Crkva u svim segmentima naglašeno prisutna i da djeluje iz pozicija svoje ideologije, a ne s pozicija građanskog društva i znanstvenih dostignuća", kazao nam je tada don Grubišić pritom se prvenstveno osvrnuvši na činjenicu da je vjeronauk i dalje predmet u školama.

"Škola mora biti civilna jer vjeronauku je mjesto u crkvama. Može se Crkvi pomoći u organizaciji u župnim dvoranama, ali ovako su crkve ostale prazne što se tiče djece", istaknuo je Grubišić. Na temu revizije Vatikanskih ugovora požalili su nam se i naši čitatelji, pitajući se zašto hrvatska Vlada ne započne proces s izmjenama ugovora ili pak pokrene njihov jednostrani raskid. Na tu temu razgovarali smo s članom našeg Stručnog kriznog tima Ivicom Maštrukom, sociologom religije i bivšim hrvatskim veleposlanikom u Vatikanu, a on je odmah udario u glavu: "Ugovor s Vatikanom ne može se raskinuti, to vam je kao da ste uzeli kredit pa otkazujete vraćanje novca."

A zašto, pitali smo ga. "Šteta bi bila višestruka. Međunarodni ugovori su iznad državne regulative i posljedice jednostranog raskida strašno su velike. A odnose se na gubitak kredibiliteta jedne zemlje koju zatim slijede i tužbe", kaže nam Maštruko. Ukratko, Hrvatska je o tome trebala misliti puno ranije, onda kad je ugovore i potpisivala, a jedino što joj sada preostaje jest pokrenuti proces njihove izmjene. Radi se o procesu koji traje i po nekoliko godina, a započinje tako da se Svetoj stolici uputi poziv da prihvati razgovor o eventualnim promjenama.

"U slučaju da Sveta stolica i prihvati raspravu, onda počinju pregovori tijekom kojih se pokušavaju naći zajednička rješenja za određene probleme", objašnjava Maštruko, koji pak tvrdi da sada nije vrijeme za takve poteze. "Opterećena sadašnjim financijskim, ekonomskim i gospodarskim teškoćama, ne bi bilo dobro da si Vlada još i to stavi za vrat. To je samo stvaranje novog političkog konflikta, problema, pa zasad to valja odložiti. Ipak, očekujem kako će se tijekom mandata ove Vlade pokrenuti taj postupak", kaže diplomat.

danas.net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.