Nakon 4 desetljeća
Zatvoren posljednji nuklearni reaktor u Japanu
Japan je tako trenutno jedina gospodarska sila koja nema vlastitu energiju iz nuklearnih izvora
Po prvi put nakon više od četiri desetljeća radni tjedan u Japanu započeo je bez proizvodnje vlastite nuklearne energije. Tijekom vikenda zatvoren je posljednji nuklearni reaktor u Japanu, u sklopu niza sigurnosnih mjera poduzetih nakon potresa i tsunamija u ožujku prošle godine koji su uzrokovali curenje u nuklearnoj elektrani u Fukushimi.
Kako prenosi CNN, Japan je tako trenutno jedina gospodarska sila koja nema vlastitu energiju iz nuklearnih izvora.
Do prošle godine Japan je trećinu električne energije dobivao upravo iz nuklearne energije. Stotine ljudi u subotu su mašući zastavicama marširale Tokijem kako bi proslavili ono što smatraju krajem nuklearne energije u toj zemlji.
I dok japanske vlasti poručuju kako je Japanu pod hitno potrebna nova energetska politika inače bi se zemlja već ovog ljeta mogla suočiti s nestašicom električne energije, Japanci imaju jasnu poruku: "Japan je zemlja koju često pogađaju potresi. Opasno je ovdje imati nuklearne elektrane. Još jedna nesreća, i nećemo više imati gdje živjeti u Japanu".
Vezane vijesti
-
-
-
-
Reaktor je ponovno pokrenuo direktor Monju nuklearke Kazuo Mukai podizanjem jedne od kontrolnih šipki koje služe za zaustavljanje atomske reakcije
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.