Događaji

Nakon prosvjeda u Vijećnici

Kako rješiti problem stanara Galićevih stanova?

Kako rješiti problem stanara Galićevih stanova?

Potez na koji su se odlučili stanari tzv. ''Galićevih stanova'' u Diklu odjeknuo je u cijeloj Hrvatskoj. Revoltirani građani, žaleći se da im građevinski radovi Nikše Milinkovića priječe normalan život, pomoć su zatražili i od gradonačelnika Zvonimira Vrančića, blokirajući ulaz u grad i zauzimajući gradsku vijećnicu. O tome smo vas izvijestili u tekstu kojega možete pročitati ovdje .

No, kako bi čuli i drugu stranu priče, porazgovarali smo s odvjetnikom Božom Vrkićem, pravnim zastupnikom odnosno punomoćnikom Nikše Milinkovića, kojega stanari optužuju za uklanjanje puta i niz drugih radnji koji su im ugrozili svakodnevni život.

Radovi se inače odvijaju na parceli koja je u vlasništvu gđe. Marjane Milinković. Sve što se radi na toj čestici radi se u njezino ime i uz njeno odobrenje, a njezin sin, Nikša Milinković, ima punomoć temeljem koje je obavljao određene radove do donošenja rješenja od strane Istražnog suca. Istražni sudac zabranio je obavljanje određenih građevinskih radova, pa se toga rješenja gdin. Miniković i pridržava. Tamo su djelatnici PU zadarske i komunalni redari koji to mogu potvrditi, pojasnio nam je Vrkić.

 Milinković protupravno lišen slobode

Prije nekoliko dana Milinković je proveo noć u pritvoru, i to radi toga što su ga stanari prijavili zbog presječenog električnog kabela, tvrdeći da su ostali bez struje. No, ispostavilo se da je bila riječ o izbačenju osigurača, i struja je u međuvremenu stigla. Za ovakve stvari, koje se svakodnevno dešavaju na području županije, do sada nitko nije priveden pa nije to smio biti ni Milinković.

Inače, te prigode, a kako ni PU zadarska a ni Državno odvjetništvo nisu postupali po odredbama Zakona o kaznenom postupku Milinković je zadržan mimo zakonskog roka, tako da je i protupravno lišen slobode po nalogu Županijskog državnog odvjetništva zbog čega će protiv istih biti podnesena i kaznena prijava, dodaje Vrkić.

Parcela ne predstavlja javnu površinu

Kakvi to radovi smetaju stanarima na Poljani Dragutina Domjanića? Oni se žale da im je blokiran put, do njih ne može doći Hitna pomoć, pošta, crpka septičkih jama, itd.

''Na toj parceli ne rade se radovi za koje je potrebna građevinska dozvola, već je riječ o ograđivanju vlastite nekretnine i ravnanju terena na istoj. Parcela ne predstavlja javnu površinu, odnosno, nerazvrstanu cestu kako navodi gradonačelnik.

Ni po Zakonu o cestama ni po odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima to ne može biti javna cesta. Po odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, da bi nešto imalo status nerazvrstane ceste, moralo je biti u takvoj upotrebi do stupanja na snagu toga Zakona, dakle do1996. godine.

Po Zakonu o cestama, da bi nešto imalo status nerazvrstane ceste a služilo je u tu svrhu nakon '96 godine, morao je postojati akt o izvlaštenju, temeljem kojega jedinice lokalne samouprave postaju vlasnik te nekretnine. U tom slučaju vlasniku se isplaćuje naknada po tržišnoj vrijednosti oduzete zemlje.Uostalom, ovakvo tumačenje imao je i Ministar Vrdoljak prilikom zadnjeg posjeta Gradu Zadar. Toga u ovom slučaju nema'', kaže nam Vrkić. Nekretnine Mirjane Milinković u naravi su šuma a ne put kako to traže odredbe Zakona o cestama.

Gdje je kraj ovoj priči? Vrkić kaže da se mora postići dogovor, primjerice, pokretanjem postupka za izvlaštenje, gdje bi se Mirjani Milinković isplatile naknada za dvije parcele i to po tržišnoj vrijednosti, međutim takva varijanta, prvenstveno, ne odgovara gđi. Milinković a, vjeruje Vrkić, da ne bi odgovarala ni samom Gradu Zadru koji bi iz gradske blagajne morao isplatiti iznos od preko 2.000.000,00 kuna.

''Ova varijanta ne odgovara ni stanarima ni Gradu tim više što stanari imaju mogućnost legalno otvoriti put sa druge strane, preko nekretnina koje u naravi čine put a tako su i evidentirane u katastarskom operatu, i za čije stavljanje u funkciju je potrebno porušiti jedan zidić visine cca 70-ak cm. To je vidljivo i iz slike u prilogu.

Stoga, dakle, neka stanari tzv. Galićevih zgrada ostave gđu. Milinković i gdina. Milinković na miru budući da oni u njihova prava ne diraju i da svoju energiju usmjere na prozivanje na odgovornost onih koji su još prije 7-10 godina počinili, eventualno, kriminal i kada su za zgrade u kojima se oni nalaze izdali građevinske dozvole a da te zgrade ni danas ne udovoljavaju propisima'', zaključuje Vrkić.

Gradonačelnik: Čekamo mišljenje Vrhovnog suda

Grad je s ovim slučajem upoznao Ravnateljstvo hrvatske policije i Ministarstvo unutarnjih poslova. Pokrenuta je pravna procedura zaštite posjeda, no čini se da je donošenje privremene mjere - presporo.

Na osnovu prijave Državnog odvjetništva, čeka se mišljenje Vrhovnog suda za rješavanje tužbe. Zbog toga je gradonačelnik odlučio pričekati informacije Vrhovnog suda, a novi susret s građanima zakazao za sljedeći tjedan.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.