Događaji

Ima li rješenja?

Vode na otocima nema, a crne jame pune?

Vode na otocima nema, a crne jame pune?
Vedran Penga

Zalihe vode na jadranskim otocima opasno su smanjene, ako Vlada ne reagira vrlo hitno i ne pronađe novac za plaćanje vodonosaca, otoci će se naći na rubu katastrofe, piše slobodnadalmacija.hr

 

Ogorčeni otočani pišu prosvjedna pisma ministrima, lokalna samouprava nemoćno krši ruke, a nervozni otočani pronalaze čudnu „utjehu" i upozoravaju na jedan drugi specifično otočni problem: sezona je u punom jeku, turisti su došli, a mi nemamo vode, ali su nam zato crne jame prepune!!

- A što ću, sić u ruke i prazni crnu jamu, jer drugačije ne ide. Nitko ne može platiti dolazak cisterne iz Zadra, pa se snalazimo kako znamo i umijemo. Najgore je ako nemate sreće pa vam se crna jama napuni baš usred ili početkom sezone, e onda si na sto muka. Oni na kopnu mogu dovesti cisternu kad požele, Grad Zadar im to i besplatno radi, a mi se snalazimo sami, kaže nam mještanka s jednog od zadarskih otoka.

Znaju otočani, ali o tome ne vole govoriti, da na većim otocima postoje i improvizirane cisterne čiji se sadržaj istresa ili u more ili u neku od otočnih pustopoljina jer drugog rješenja nema. Ionako to sve završi u moru, rezignirano kaže jedan od otočana s kojim smo razgovarali.

Ima li rješenja?

- Otoci su pod posebnom državnom skrbi i nisu unutar našega sustava, pa zbog toga otočani u cijeni vode niti ne plaćaju dio namijenjen odvodnji - kaže direktor zadarske „Odvodnje" Grgo Peronja.

Vodovodizacija

Peronja navodi kako u svijetu postoje specijalizirani kamioni za pročišćavanje koji su izuzetno skupi, a svojim ogromnim dimenzijama ne bi bili pretjerano korisni na mnogim zadarskim otocima zbog uskih uličica, nepostojanja cesta i nepristupačnosti crnih jama.

Izgradnja također skupih uređaja za pročišćavanje, tvrdi Peronja, izazvala bi otpor otočana, jer bi se počelo postavljati pitanje koju bi uvalu trebala „žrtvovati", uslijedili bi tradicionalni imovinskopravni problemi, a na kraju bi se postavilo i „pitanje tehnologije rada takvog postrojenja koje preko zime ne bi bilo ni blizu svojih kapaciteta". - Hrvatske vode trebale bi osmisliti i ponuditi model odvodnje na otocima, mi tu ne možemo ništa - zaključuje Peronja.

- Znamo za problem crpljenja crnih jama na otocima, najteža je situacija na Silbi, ali i na svim otocima s većim brojem turista i gostiju. Ni to se neće moći riješiti bez vodovodizacije otoka. Možda postoji mogućnost izgradnje malih ekoloških pročišćivača, ali se zbog visoke cijene za to mogu odlučiti jedino ljudi koji se ozbiljno bave turizmom ili nekom gospodarskom djelatnosti, nikako ne i sva otočna domaćinstva - kaže gradski pročelnik za otoke Ivica Katić, ne videći neko brzo rješenje za muku otočana s crnim jamama.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.