Događaji

Suša

Ni u kolovozu neće nedostajati vrućine

Ni u kolovozu neće nedostajati vrućine

Nakon ekstremno toplog lipnja i srpanj je gotovo diljem Hrvatske bio isti, čak i ekstremniji, budući da su srušeni mnogi temperaturni rekordi. A vrućine nam, vrlo vjerojatno, neće nedostajati ni u kolovozu, piše Zoran Vakula za HRT .

I dok mnogi u svijetu prate rekorde na olimpijskim igrama, neki turistički djelatnici u zapadnoj Europi žele tužiti meteorologe zbog prognoze promjenljivog i svježijeg vremena, kod nas se možemo žaliti na sušu i naravno, toplinu jer je već već drugi mjesec za redom iznadprosječno topao, čak i ekstremno topao. Analiza lipnja vidljiva je na http://klima.hr/klima.php?id=ocj, a kolege klimatolozi u DHMZ-u već su počeli analizirati dojučerašnji srpanj. Prema preliminarnim izračunima, srednja mjesečna temperatura u mnogim je mjestima bila kao nikada do sada u povijesti mjerenja.

Na Hvaru, primjerice, gdje postoje podaci još od 1858. godine, postavljen je novi rekord - 28,1°C, ispred starog 27,6°C iz 1928. Na meteorološkoj postaji Zagreb Grič, izjednačen je rekord iz 1928. godine - 25,0°C, a rekordi iz iste godine održali su se u Gospiću (22,7°C, a ove godine «samo» 21,9°C) i Osijeku (25,2°C, a ove godine «samo» 24,7°C).

Na meteorološkim postajama s kraćim nizom mjerenja ovogodišnji je srpanj rekordan u (po abecednom redu): Bjelovaru, Daruvaru, Dubrovniku, Goricama, Gradištu, Komiži, Križevcima, Makarskoj, Malom Lošinju, Pazinu, Pločama, Poreču, Sisku, Slavonskome Brodu, Splitu (Marjan), Zadru, Zagrebu (Maksimir) i Zavižanu, a izjednačen je rekordno topao srpanj u Krapini i Rabu. Pritom valja spomenuti kako će se taj niz jamačno proširiti i s nekim postajama koje nisu bile dostupne u trenutku ove preliminarne analize.

Višemjesečna suša nastavila se većini Hrvatske, pri čemu je količina oborine bila nejednoliko raspoređena, kako i priliči ljetnom mjesecu sa sporadičnim pljuskovima. Izraženiji manjak oborine od uobičajenih srpanjski količina zabilježen je, primjerice, na postajama Gospić, Split Marjan i Zagreb Grič, te posebice u Rijeci, gdje su palo rekordne 2 litre kiše po četvornome metru, te u Bjelovaru, gdje je s 12 litara, ovo također najsuši srpanj u povijesti mjerenja. Manje od 10 litara zabilježeno je i u Hvaru, Komiži, Makarskoj, Malom Lošinju, Pločama, Poreču i Splitu.

I u najnovijim prognozama za kolovoz, obilnije i «ozbilnije» kiše još nema na vidiku, a samo se ponegdje mogu dogoditi kratkotrajni pljuskovi, uglavnom u kontinentalnom području. Iznadprosječna toplina će se nastaviti barem do polovice mjeseca, a vjerojatno i dulje, pa ne treba čuditi ako i ovaj mjesec ponegdje bude ekstremno topao.

Već do kraja ovog tjedna diljem Hrvatske valja se pripremiti na novi toplinski val koji može djelovati na zdravlje. Savjete kako se zaštiti od vrućine i što činiti vjerojatno je najbolje potražiti na mrežnim stranicama Ministarstva zdravlja (www.zdravlje.hr) i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (www.hzjh.hr).


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.