Događaji

Kiša ne pomaže

Pala kiša, ali požari još uvijek bjesne Hrvatskom, BiH te Srbijom

Pala kiša, ali požari još uvijek bjesne Hrvatskom, BiH te Srbijom

Nakon dugih sušnih i pakleno vrućih mjeseci napokon je pala kiša. Pljuskovi su ugasili neka zgarišta, grmljavinsko nevrijeme izavalo je manje požare, a vatrogasci se nadaju da će im pomoć s neba itekako dobro doći u borbi s vatrenom stihijom koja bijesni u cijeloj regiji.

Prve kišne kapi nakon dva mjeseca pale su u Istri, rastjerale kupače, izazavale prometni kaos i oprale ulice gradova koje se zbog redukcije vode nisu prale od srpnja. Kiša je u Istri ugasila tinjajuća zgarišta, gromovi su udarali u stabla i bale sijena i izazvali i manje požare, a iznad mora formirale su se pijavice. Jaka kiša praćena olujnim vjetrom pala je i na Kvarneru i u Gorskome Kotaru, a meterolozi prognoziraju da bi do kraja dana moglo pasti i 30 litara po četvornom metru. Poglede u nebo uprli su i vatrogasci.

"Nadamo se kiši da bi sve mogli staviti pod kontrolu", rekao nam je Mile Asić, zapovjednik gospićkih vatrogasaca, koji se zajedno s kolegama iz Splita, Šibenika i Zadra, na teško pristupačnim velebitskim vrletima već peti dana bore s velikim požarom kod Kosinja koji je zahvatio 500 hektara guste bukove šume.

"Stanje je još dosta teško zato što je počeo puhati vjetar tako da se požar ponovo proširio. Vjetar mijenja smjerove tako da je gasiteljima dosta teško. Danas nemamo potporu zračnih snaga pošto ima jako puno požara na jadranskoj obali", rekao je Asić i potvrdio da je vatrena stihija prešla granicu Nacionalnog parka Sjeverni Velebit.

"Gledano po tablama Nacionalnog parka, onda jeste", kaže Asić.

Kiše još nema, a prema prognozama neće je ni biti, kod Vrlike u Dalmatinskoj zagori gdje od jučer gori na planini Svilaji. Nema je ni na Braču, gdje su jutros planula dva požara koje su vatrogasci uspjeli lokalizirati. Požari plamte u cijeloj regiji, a najteža situacija je u u Srbiji. U okolici Čačka i Gornjeg Milanovca izgorjele su i kuće.

Sela na padinama planine Suvobor evakuirana su još sinoć.

Zbog katastrofalnih požara poslijepodne se izvanredno sastala Vlada Srbije i zaključila da je za gašenje potrebno uključiti nove avione i zatražiti da ruski protupožarni avion koji je danas doletio u pomoć ostane u Srbiji do sredine rujna. Raspravljali su i kako pomoći najugroženijem stanovništvu.

"Ovdje se mora opredjeliti iz tekuće budžetske rezerve neophodna pomoć u novcu za rješavanje problema, a sistemska pomoć u obnovi kuća, snabdjevanju domaćinstava hranom za stoku i drugim stvarima koje su nestale u jednoj noći, bit će nastavljena narednih mjeseci", rekla je srpska ministrica regionalnog razvoja Silvija Pašajlić. Komisije na terenu tek trebaju utvrditi koliko je kuća izgorjelo.

"Sve je spremno. Mi ćemo se odmah uključiti s našim institucijama da napravimo projekte i izgradimo nove kuće", kaže srpski ministar građevine Velimir Ilić.

Požari bijesne i u Bosni i Hercegovini, a uz lokalne zemaljske i zračne snage gasi ih i jedan hrvatski kanader i helikopter EUFOR-a. Vatra se kućama približila kod Trebinja, alarmantno stanje je i kod Srebrenice gdje požar prijeti i TV repetitoru, a veliki požari haraju i između Konjica i Mostara. Zamjenik zapovjednika operativnog centra Dragan Velagić je zabrinut da se požari ne bi spojili u jedan veliki.

Kišu u BiH očekuju sutra poslijepodne, a noćas bi mogla pasti i u Srbiji.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.