Događaji

2.525 osobe u RH proglašene nestalima

Obilježava se Međunarodni dan nestalih osoba

Obilježava se Međunarodni dan nestalih osoba

Najveći broj nestalih (oko 70 posto) odnosi se na osobe nestale uslijed ratnih zbivanja za vrijeme Domovinskog rata

Ujedinjeni narodi su 30. kolovoza proglasili Međunarodnim danom nestalih osoba. Tog se dana prisjećamo onih koji su nestali zbog sukoba, zločina protiv čovječnosti ili kršenja ljudskih prava, a njihove sudbine i mjesta ukopa su nepoznati.

Policija u Republici Hrvatskoj trenutno traga za 2.525 osobe. Najveći broj nestalih (oko 70 posto) odnosi se na osobe nestale uslijed ratnih zbivanja za vrijeme Domovinskog rata.

Tko su nestale osobe?

Nestala osoba je ona koja se udaljila iz svog uobičajenog okruženja (mjesta prebivališta ili boravišta) protivno svojoj volji ili u skladu sa svojom voljom, kada s obzirom na njene uobičajene životne navike, ponašanje, socijalne kontakte, profesionalne aktivnosti to nije uobičajeno.

U Republici Hrvatskoj od 1991. godine prijavljeno je više od 21.000 nestanaka osoba, a najstarija prijava datira iz 1961. godine, navodi se na stranicama Nacionalne evidencije nestalih osoba (NENO). Riječ je o Justini Petje koja je posljednji put viđena 5. studenog 1961. u Zagrebu, a okolnosti njezina nestanka nisu poznate.

Traganje policije za nestalom osobom vremenski nije određeno. Mjere traganja provodit će se sve dok postoji i najmanji trag, a mogu se obustaviti samo onda kad je nestala osoba pronađena živa ili mrtva, odnosno kad je nedvojbeno utvrđeno gdje se nalazi.

Zašto osobe nestaju?

Osobe nestaju iz niza razloga, a policija se u radu najčešće susreće sa sljedećim kategorijama nestanaka: bijeg ili udaljenje iz odgojne ustanove ili zdravstvene ustanove, odlazak od doma s ciljem izvršenja samoubojstva, zbog demencije ili drugog duševnog oboljenja, nesreće kod planinarenja, ronjenja, ribarenja, speleoloških pothvata, bijeg ili udaljenje iz roditeljskog doma, odlazak od doma s ciljem skitnje, nestanak osobe kao posljedica kaznenog djela i nestanci punoljetnih osoba koje dobrovoljno prekidaju veze s obitelji i cjelokupnim dotadašnjim životom (stvaraju "novi život").
 
Prema dosadašnjem iskustvu policije gotova sva djeca čiji nestanak se prijavi u kratkom vremenu se vrate ili ih policija pronađe.

Od 28. rujna 2011. kad je pokrenuta Nacionalna evidencija nestalih osoba (NENO) do 29. kolovoza ove godine, objavljeni su profili 585 osoba (350 muškaraca i 235 žena). U istom razdoblju pronađene su 474 osobe (274 muškarca i 200 žena). Ako govorimo o dobi nestalih osoba, najviše je prijavljenih nestanaka u dobi od 19 do 65 godina - 277. Na drugom su mjestu maloljetnici od 14 do 18 godina (249 osoba), a na zadnjem osobe starije od 65 godina, njih 41.   

Uključite se i vi u potragu za nestalim osobama

"Pomozite na ovaj dan tako da pročitate ove upute i informacije, sa stečenim znanjem ćete sutra nekome možda pomoći. Pogledajte profile u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba jer možda ste nekoga vidjeli ili imate informacije o njemu. Sve podatke možete dojaviti na broj 192, u najbližoj policijskoj postaji ili na e-mail nestali@nestali.hr.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.