Događaji

Zvoni na uzbunu

Cjepivo ili ne?

Cjepivo ili ne?

Sve zaražene osobe imaju između 52 i 82 godine, bolest se očituje glavoboljom, visokom temperaturom, povećanim žlijezdama, pospanošću, a može završiti komom

Pet oboljelih i dvije umrle osobe u Hrvatskoj nakon što su cijepljeni protiv svinjske gripe zvoni na uzbunu. Stručnjaci tvrde da je taj broj u odnosu na cijepljene vrlo visok. Istodobno u našu je zemlju stigla i nilska groznica - cjepiva nema, ali stručnjaci poručuju - nema ni panike.

Srbiju trese groznica s Nila. Dvadesetak osoba ovoga je tjedna prošlo kroz bolnicu za infektivne bolesti zbog sumnje da su obljeli od virusnog encefalitisa, a jedna je žena umrla. Zamjenica direktora srbijanske Klinike Olga Dulović. "Meni je žao što imamo povećani broj ozbiljno bolesnih ljudi, ali nema nikakvog razloga za paniku", istaknula je Dulović.

Sve zaražene osobe imaju između 52 i 82 godine, bolest se očituje glavoboljom, visokom temperaturom, povećanim žlijezdama, pospanošću, a može završiti komom. Upravo s upalom moždane ovojnice, što je također jedan od simptoma groznice s Nile, u kolovozu je hospitaliziran 65 godišnji muškarac iz Slavonskog Broda. On je bolest donio iz Vojvodine. Ima li Hrvatska stoga razloga za strah pitali smo epidemiologinju Tatjanu Nemet Blažić iz Zavoda za javno zdravstvo.

"Straha i panike ne treba biti jer je način prijenosa putem komaraca, sa čovjeka na čovjeka se bolest ne prenosi, nego ubodom zaraženog komarca", pojasnila je Nemet Blažić.

Cjepiva nema, ali, uvjeravaju stručnjaci, nije niti nužno jer u 80 posto slučajeva ova bolest prođe, a da se i ne primjeti. Groznica s Nila samo je dolila ulje na vatru u Hrvatskoj gdje se ovoga tjedna doznalo da je 5 osoba oboljelo, a dvoje umrlo od sindroma GBS, koji se pojavljuje kao nuspojava cjepiva protiv tzv. svinjske gripe. Trebamo li se onda uopće cijepiti protiv takvih bolesti? Za Srećka Sladoljeva iz Imunološkog zavoda broj umrlih i oboljelih kao nuspojava cjepiva protiv svinjske gripe je i više nego zabrinjavajući.

"Ogroman broj u odnosu na populaciju cijepljenih osoba. Posebno me zanimalo zbog toga što sam pročitao jednu potresnu knjigu, u kojoj jedan učenik prati zadnje dane svoga profesora, koji je obolio od GBS-a. Barata se s brojkom da je taj sindrom jedna od najrijeđih bolesti i da svega jedan od milijun obolijeva", kaže Sladoljev.

Cjepivom je od prosinca 2009. do prvih mjeseci 2010. godine cijepljeno oko 20 tisuća Hrvata, a upravo zbog toga Sladoljev smatra da broju oboljelih tu nije kraj.

"Nije mi drago da se takvi slučajevi pojavljuju, ali mi je drago da se svi oni registriraju i da o tome dobiju prave informacije da to nije nekakva teorija urote i zavjere i tako dalje, nego mi stvarno trebamo konkretne pokazatelje oko toga koje su dobre i loše strane cijepljenja", poručuje Sladoljev.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.