Događaji

Neriješen status Šarangradske ade

Ako Srbi počnu sjeći šume, blokirat ćemo Dunav

Ako Srbi počnu sjeći šume, blokirat ćemo Dunav

Nezadovoljni dugogodišnjim nerješavanjem statusa Šarangradske ade, iz Mjesnog odbora Šarengrada, sela na krajnjem istoku Hrvatske, najavljeni su prosvjedi, blokada plovidbe Dunavom i državne prometnice koja spaja Vukovar i Ilok.

Kap koja je prelila čašu strpljenja Šarengrađana jesu vijesti o najavljenoj sječi šume na Šarengradskoj adi koju bi provelo srbijansko ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Šarengrađani su doznali da su na njihovoj adi srpske vlasti 'završile nelegalnu parcelizaciju te je u tijeku dovoz teške mehanizacije i vrlo brzi početak devastacije i pljačke šumskog gospodarstva koji se još tamo nalazi'. Upozoravaju kako se tim činom 'nastavlja devastacija i pljačka koja je počela 1991. godine sa željom da se obavi prije uspostavljanja Schengenske granice u istočnim dijelovima Hrvatske, pa tako i na Dunavu'.

'U jeku velikog medijskog eksponiranja drugih međugraničnih sporova, Šarengradska ada ostala je zaboravljena i po strani. Ako se ne poduzmu adekvatni koraci u zaštiti interesa RH i očuvanja svakog pedlja našeg teritorija, pozvat ćemo mještane Šarengrada i ostale stanovnike Vukovarsko-srijemske županije da sami zaštitimo ono što nisu sposobni zaštititi oni koji su za to plaćeni', najavljeno je u priopćenju koje je potpisao Pero Ćorić, predsjednik Vijeća MO Šarengrad i glavni tajnik HSP-a dr. Ante Starčević.

Zaprijetio je i kako će u slučaju pokušaja nastavka sječe šume na Šarengradskoj adi žitelji istoka Hrvatske blokirati plovni put na Dunavu i državnu prometnicu koja prolazi kroz Šarengrad.

Uz podsjećanje kako 'Šarengradskoj adi treba sluga, a ne gospodar', Šarengrađani podsjećaju kako je nužno zaštititi preostalu divljač, dati mogućnost struci da prebroji preostale ptičje vrste, osigurati nesmetan mrijest dunavskom šaranu i pošumiti područja koja su već do sada netransparentno opljačkana, zaštititi od pljačke šume koje još uvijek tamo postoje te vratiti adu pod hrvatski suverenitet, a mještanima Šarengrada i gostima osigurati nesmetan dolazak i boravak na tom dunavskom otoku.

Šarengradska ada ima površinu od blizu 1.000 hektara i nakon Domovinskog rata izvan dosega je i gospodarenja mještana Šarengrada i Republike Hrvatske. Uz 700 hektara šume, tamo je i blizu 300 hektara pašnjaka na koje su prije rata Šarengrađani na ispaši držali više od 300 konja, 500-ak goveda i tisuće svinja, dok je u tamošnjim ritovima ribu izlovljavalo 15 registriranih ribara-alasa.

Šarengradska ada je i jedan od najvećih ornitoloških rezervata u ovom dijelu Europe, po važnosti odmah iza Kopačkog rita, i najveće mrjestilište divljeg šarana i ostale dunavske ribe. Iz svih navedenih razloga, premijer Zoran Milanović, hrvatska Vlada i odgovorna ministarstva te Hrvatske šume pozvani su da 'poduzmu žurne i odgovarajuće, učinkovite korake kako bi zaštitili hrvatske interese, a Šarengradsku adu zaštitili i sačuvali od daljnje devastacije i pljačke'.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.