Legalizacija bespravnih objekata
Rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju polako istječe
Legalizacija podrzaumijeva proceduru koja iziskuje određeno vrijeme i novac. Zato požurite!
Rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju bespravno sagrađenih objekata neumoljivo teče i svi oni koji to ne učine do 30. lipnja 2013. godine, dovode se u situaciju u kojoj bi zakonodavac mogao posegnuti za najstrožom mjerom – rušenjem, piše slobodnadalmacija
Još manje vremena, do 31. prosinca 2012. godine, imaju vlasnici za čije je objekte do dana stupanja na snagu zakona o legalizaciji građevinski inspektor donio rješenje o uklanjanju. U svakom slučaju i jednima i drugima za legalizaciju slijedi procedura koja iziskuje određeno vrijeme i novac. Procedura pak počinje podnošenjem zahtjeva uz koji valja priložiti određenu dokumentaciju.
PROCEDURA
1. ZAHTJEV
Zahtjev sa svojim osnovnim osobnim podacima i osnovnim podacima o objektu - obiteljskoj kući primjerice, može se napisati na običnom papiru, no puno je praktičnije ispuniti odgovarajući obrazac kakav su pripremile nadležne službe u općinama i gradovima. U obrascu je navedena i dokumentacija koju treba priložiti.
2. GEODETSKI ELABORAT
U slučajevima kada kuća nije uplanjena, treba vam geodetski elaborat. Ako je uplanjena, što se dokazuje kopijom plana, elaborat nije potreban, dovoljan je preris iz katastra. Geodetska snimka izvedenog stanja za parcelu površine oko 500 kvadrata i kuću do 400 kvadrata, praksa je pokazala, košta 5000 do 6250 kuna. Izrada traje 10 do 15 dana.
3. ARHITEKTONSKA SNIMKA
U isto vrijeme kad se naručuje geodetski elaborat, naručuje se i izrada snimke izvedenog stanja (za kuće do 400 m²), ili arhitektonska snimka izvedenog stanja za one iznad 400 kvadrata. Cijena ovisi o površini, a za kuću do 400 kvadrata kreće se između 12.000 i 15.000 kuna. Vrijeme za izradu (zajedno sa statikom) 15 do 20 dana.
4. STATIKA
Izjava ovlaštenog inženjera da građevina udovoljava bitnom zahtjevu mehaničke otpornosti i stabilnosti (izračun statike) potrebna je za nekretnine koje površinom prelaze 400 kvadratnih metara. Za one manje od 400 m² ovaj korak je suvišan.
Cijena 4000 do 6000 kuna. Izrada 15 do 20 dana.
5. PREDAJA DOKUMENATA
Kad su dobiveni navedeni dokumenti, zajedno sa zahtjevom predaju se nadležnim službama. Referent u službi utvrđuje je li zahtjev uredan i može li se izdati rješenje o legalizaciji. Ako utvrdi da ne može, zahtjev će uz obrazloženje biti odbijen. Ako se pokaže da može, procedura se nastavlja.
6. OBRAČUN DOPRINOSA
Sastavni dio snimke izvedenog stanja, odnosno arhitektonske snimke izvedenog stanja je obračun površina za plaćanje komunalnog i vodnog doprinosa te naknade za zadržavanje objekta (kazne). Na osnovi toga referent izračunava koje iznose valja uplatiti.
7. RJEŠENJE O PLAĆANJU
Obračunati iznosi šalju se u vidu rješenja poštom na adresu podnositelja zahtjeva za legalizaciju. U rješenju su navedeni iznosi, kome se plaćaju (brojevi računa), u kojem roku, rok za žalbu i adresa na koju se žalba može podnijeti.
8. RJEŠENJE O LEGALIZACIJI
Rješenje o izvedenom stanju (legalizaciji) izdaje se onog trenutka kad su uplaćeni doprinosi. Ako se vlasniku žuri, može uplatnicu donijeti u nadležnu službu. Nakon toga bit će mu izdano rješenje.
USPORAVANJA
Dobivanje rješenja o legalizaciji može potrajati i tri mjeseca duže ako se vlasnik bespravne kuće žali na visinu izračunatog komunalnog i vodnog doprinosa te naknade. Za komunalni doprinos, primjerice, žalba se upućuje Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, a prosječan rok rješavanja žalbe je tri do četiri mjeseca.
ZAUSTAVLJANJE LEGALIZACIJE
Procedura legalizacije jest pojednostavljena, ali se, ipak, može dogoditi da se ispriječi nezadovoljni susjed i to u situaciji kad su mu povrijeđena materijalna prava i kad je zbog toga pokrenuo sudski postupak. U praksi to primjerice znači da se vaša kuća dijelom nalazi na njegovoj parceli.
KRITERIJI ZA IZRAČUN DOPRINOSA I NAKNADE
Visina komunalnog i vodnog doprinosa određuje se prema površini objekta i zoni u kojoj se nalazi. Komunalni doprinos, čiju visinu određuju gradovi i općine, najčešće se može plaćati u obrocima. Visina naknade (kazne) ovisi o namjeni i kubikaži objekta te zoni. Najmanja je za stambene kuće u građevnoj zoni.
Za kuće od 300 do 3000 m kubičnih cijena je 10 kuna po m³. Po tome za stambenu kuću od 600 m³ u građevnoj zoni kazna iznosi 6000 kuna. Za plaćanje u gotovini popust je 25 posto, a iznosi od 1500 i više kuna mogu se plaćati u obrocima.
SD/eZd
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Oni koji uspješno prođu natjecanje moći će se prijaviti na ograničene javne pozive za dodjelu bespovratnih sredstava namijenjenih investicijama te ostvariti pravo na najviše 25.000 eura po projektu
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
-
HOROSKOP - Dnevni horoskop
-
Omiljeno sanjkalište Ličana i Dalmatinaca Cvituša kod Lovinca, otvorila je svoja vrata. Snijega ima obilje, na radost i veselje najmlađih, ali i onih starijih pa zimske radosti - mogu početi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.