Provjerite
Tko će plaćati studij, a tko ne?
Prema odluci koju je Senat donio prije desetak dana u ovoj akademskoj godini "ujednačit" će se sustav participacija u troškovima studija redovitih studenata. Ovisno o uspjehu i fakultetu, studenti će plaćati određene iznose za ECTS bodove za one predmete koje nisu položili, piše danas.hr
Rektor zagrebačkog Sveučilišta Aleksa Bjeliš u srijedu je na konferenciji za novinare govorio o odluci Senata o ujednačavanju sustava participacija u troškovima studija redovitih studenata viših godina zagrebačkoga Sveučilišta. Riječ je o odluci koja je donesena na izvanrednoj sjednici Senata 11. rujna, a kako je istaknuto, bit odluke jest da se njome uspostavlja sustav koji će omogućiti jednako pristupanje izračunu studijskih participacija na svim sveučilištima.
Svi studenti koji su u prethodnoj godini ostvarili između 30 i 54 boda (uključujući i donju i gornju granicu) plaćat će samo ECTS bodove za one predmete koje nisu položili. Oni pak koji su u prethodnoj godini ostvarili manje od 30 ECTS-a, odnosno apsolvirali su manje od polovice ukupnoga studentskog opterećenja, plaćat će maksimalne iznose participacija.
Rektor Bjeliš objasnio je da su novim modelom prvi put ujednačene visine maksimalnih participacija na razini pojedinih područja, iako smatra da razlike među područjima uopće ne bi trebale postojati. No, one su, kazao je, "odraz sadašnje situacije".
Ovisno o području, vrijednost jednoga ECTS boda kreće od 120 do 160 kuna i u društveno-humanističkom području iznosi 120 kuna, u tehničkom, biotehničkom i prirodoslovnom 140 kuna, dok je u biomedicinskom i umjetničkom području njegova vrijednost 160 kuna. Visina maksimalnog iznosa participacije kreće od 7.200 do 9.600 kuna s obzirom da se maksimalni iznos participacija izračunava tako da se cijena jednoga ECTS-a pomnoži sa 60.
Senat je na sjednici koja je održana u utorak odlučio da će od novih pravila biti izuzete u ovoj akademskoj godini četiri sastavnice Sveučilišta - Pravni, Prirodoslovno-matematički i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet te Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije.
Bez komentara o rangiranju sveučilišta
Bjeliš je na konferenciji za novinare kratko spomenuo rezultate rangiranja sveučilišta u Hrvatskoj po osam različitih lista, među kojima su i Shanghai Ranking, na kojoj je i Sveučilište u Zagrebu i ove godine rangirano u skupini od 401. od 501. mjesta i QS World University Rankings listi, na kojoj je ove godine rangirano u skupini 551. do 600. mjesta dok je prošle godine bilo u skupini od 501. do 551. mjesta. Rektor nije želio komentirati rezultate rangiranja.
danas.hr/eZd
Vezane vijesti
-
Agencija za znanost i visoko obrazovanje izvijestila je u srijedu da su objavljene konačne rang-liste za upis na preddiplomske i integrirane studijske programe visokih učilišta u ak. godini 2021./2022., a ove su godine najpoželjniji bili studij logopedije i izobrazba trenera.
-
Vlada je u četvrtak u saborsku proceduru uputila izmjene i dopune Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru kako bi se, slijedom odluke Ustavnog suda kojom je ukinuta odredba o jednakim razinama stručnih i sveučilišnih studija, stručne studije na odgovarajući način uklopilo u HKO.
-
Diljem Europe postotak pravovremenih plaćanja samo je neznatno porastao za jedan postotni bod od 77% na 78%. U zapadnoj Europi svaki peti račun, a u istočnoj Europi svaki četvrti račun ne plaća se u odobrenom roku.
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.