Događaji

Struka i praksa jednoglasno:

Maslinari: Još nije vrijeme za berbu!

Maslinari: Još nije vrijeme za berbu!

Stanje je dobro tamo gdje se masline navodnjavalo jer se plod održao, ali problemi s mrazom i sušom značajno su ove godine smanjili urod

Odgovor na najveću dilemu koja ovih dana vlada među maslinarima, brati ili još ne brati masline, prema našemu istraživanju među ljudima od struke i praktičnim maslinarima glasi - ne brati - još nije vrijeme za berbu i preradu maslina, iako sa sjevernog primorja i Istre stižu vijesti o početku berbe, piše slobodnadalmacija

U jednoj od najtežih godina u poljoprivredi u zadnjih nekoliko desetljeća, nakon katastrofalnog mraza, a onda i dugotrajne suše koja je prepolovila urod, maslinova stabla su se u rujnu oporavila i napunila vodom koja je nedostajalo u sušnim mjesecima prije toga.

Plodovi su okrupnjali, ali su još uvijek zeleni i tvrdi i ne pokazuju znakove dozrelosti za berbu. Zbog toga se i najzagriženiji maslinari još uvijek ustručavaju od berbe i prerade, čekajući da minimalno idućih deset dana plod dozori.

Odužilo se dozrijevanje

- Maslinari koji su rezervirali prve termine idućega vikenda, otkazali su dolazak do utorka, ali moguće je da se otkažu i ti termini. Maslinov plod je konačno dobio vodu i sada se taj proces dozrijevanja malo oduljio. Neki bi željeli ići ranije sa sortom leccino, ali čini se da je i to prerano. Naša je uljara spremna za početak rada, a prema svemu sudeći to će se dogoditi tek za desetak dana - kazao nam je Krševan Vrsaljko iz uljare u Nadinu.

S mišljenjem „prakse" slaže se i struka, dipl. ing. agr. Gordana Dragun iz Hrvatske poljoprivredne komore ističe kako je još prerano za berbu maslina. - Termin se pomaknuo jer su kišni rujan, a i listopad, bili prigoda da se plod dodatno zaulji i nadoknadi ono što je propustio ljeti. To se sada i događa, uljare su očišćene i spremne čekaju maslinare, ali prerada će krenuti za najmanje desetak dana, pa i duže.

Stanje je dobro tamo gdje se masline navodnjavalo jer se plod održao, ali problemi s mrazom i sušom značajno su ove godine smanjili urod, osobito na otocima gdje su masline dramatično podbacile. Dobra je vijest da skoro uopće nema bolesti, jer visoke temperature nisu pogodivale širenju maslinove muhe, a ove godine nema niti svrdlaša - kaže Dragun

Postoji mogućnost da zbog smanjenog uroda cijene maslinova ulja skoče, ali koliko točno, za sada je teško procijeniti. I na europskom tržištu najavljen je skok cijena maslinova ulja, no to je samo dio istoga trenda rasta cijena zbog klimatskih promjena i efekta globalnog zatopljenja. Ovo je prva godina u kojoj nema povrata poticaja za preradu maslina, kao što je bilo do sada i to zbog primjena novog Zakona o poticajima.

Ipak, povrat ostaje kod otkupa masline i to 10 kuna za litru ulja, ali uz predočenje računa o otkupljenoj robi. Postavlja se pitanje kakva će biti i prodaja ulja jer rast cijena prati i ostale životne troškove. Porast kvalitete prerade maslina podigao je i kvalitetu ulja, no pitanje je tko će te gušte ove godine moći platiti i u kolikoj mjeri, a koliko će u svemu opet profitirati trgovci uvozom jeftinijeg, ali nekvalitetnijeg ulja iz inozemstva.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.