Događaji

Čišćenje korumpiranog kukolja

Ulijeva li policija sigurnost i povjerenje?

Ulijeva li policija sigurnost i povjerenje?

Ulijeva li policija doista povjerenje i mogu li se građani osjećati sigurnima u zemlji u kojoj je u posljednjih mjesec dana uhićeno 13 policajaca? Uhićenja policajaca osumnjičenih za korupciju otvorila su pitanja o funkcioniranju zapuštenog sustava o kojem dva desetljeća odlučuje politika.

Prije mjesec dana 'pala' su dvojica, jučer njih 11. Prvi su uhvaćeni u odavanju povjerljivih informacija sumnjivim facama iz kriminalnog podzemlja, drugi u 'dilanju' dojava kamiondžijama o kontroli prometa. U policijsko-uskočku mrežu upali su korumpirani policajci iz tri policijske uprave i policijskog tijela za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.

Prvi čovjek sustava, ministar Ranko Ostojić, ne hvali se postignutim, ali niti ne bježi od novinarskih mikrofona. "Naravno, pa ja nemam potrebe da to izbjegavam. Dajem apsolutno punu podršku njihovim akcijama, to sam uostalom i rekao prije nekoliko dana", kaže Ostojić.

Čišćenje korumpiranog kukolja u policijskom žitu pozdravlja i policijski sindikalac Dubravko Jagić. "Mogu samo reći kao sindikalac i policajac, da niti jedan naš službenik, koji se ne drži zakona ga ne može niti provoditi", ističe Jagić.

A mogu li građani vjerovati policiji čiji pripadnici šuruju s kriminalcima i primaju mito? Usprkos sloganu 'Sigurnost i povjerenje', što od lani krasi policijska vozila, policiji vjeruje tek trećina građana. Podatak je u rujnu objavio GfK, a neko novo istraživanje će pokazati hoće li čišćenje pred vlastitim pragom ojačati povjerenje ili će postojanje korumpiranih policajaca samo produbiti nepovjerenje.

Jesu li policajci uhvaćeni na nedjelu dokaz ozbiljnih devijacija u sustavu ili izdvojeni incident, pitamo Renata Matića, dugogodišnjeg insajdera u sustavu, sociologa koji proučava kriminalitet.

"Nije izdvojen, nego je dio sistema i dakle, jako je teško sada sanirati jer u pitanju je jedna kancerogena promjena na profesionalnom tkivu". kaže Matić, ukazujući na ključni problem - godinama u policiji nisu vrijedili strukovni kriteriji nego je o svemu - zapošljavanju, napredovanju, hijerarhijskom pozicioniranju, odlučivala politika. "Rezultat je devastiran profesionalni policijski sustav. Jasno, to izravno negativno utječe na sigurnost građana", pojašnjava Matić.

Ne opravdavajući postupke kolega koji su uzeli mito, od 200 kuna u vozačkoj dozvoli do ozbiljnijih iznosa za prodaju povjerljivih i tajnih informacija, sindikalac Jagić se pita zbog čega su uopće dovedeni u situaciju da uzmu ponuđeno. "Znači da nešto ne štima s cijelim sistemom jer stalno pričamo da policijski službenik mora biti dobro plaćen, zakonski zaštiće, dobro obučen za svoj posao, dok država ne bude ulagala u svoje policajce, toga neće niti biti", poručuje Jagić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.