Događaji

Slučaj Spaladium

Svi protiv Keruma: Zašto se Split nije naplatio od Konstruktora?

Svi protiv Keruma: Zašto se Split nije naplatio od Konstruktora?

Zoran Milanović, Radimir Čačić, Slavko Linić, Branko Grčić, Željko Jovanović i Ivan Vrdoljak službeno su pozvani na današnju sjednicu splitskog Gradskog vijeća, gdje se konačno i otvoreno raspravlja o projektu Spaladium arene i 30-godišnjoj financijskoj omči koja je stavljena oko vrata Grada i države, no u Splitu se od ministara nije pojavio - nitko. Očekivano, nema ni gradonačelnika Željka Keruma.

Splitski vijećnici danas će pokušati riješiti problem dvorane izgrađene za Svjetsko rukometno prvenstvo 2009. godine, koja zbog nemogućnosti financiranja već dva mjeseca stoji zatvorena i polako propada.

Najavljeno je raskidanje ugovora s tvrtkama Konstruktor, IGH i Dalekovod te pokretanje sudskog postupka pa je time neobičnija nezainteresiranost Vlade, jer po ugovoru snosi polovicu troškova najma dvorane koji mjesečno iznosi između 2,5 i 3 milijuna kuna.

'Potpredsjednik Grčić bio je spreman doći, no kazao mi je da nije dobio poziv', pokušao je svog stranačkog kolegu obraniti SDP-ovac Ivo Baldasar, no predsjednica Gradskog vijeća Nevenka Bečić ekspresno ga je ušutkala podatkom da su za pozive premijeru i ministrima uredno vraćene dostavnice. Dakle, bili su obaviješteni.

Ugovor o javnoprivatnom partnerstvu za izgradnju kompleksa u splitskoj Lori sklopljen je 2007. godine i bio je prvi takav u Hrvatskoj. Po njemu, tri građevinske tvrtke trebale su izgraditi dvoranu, javnu garažu s 1500 parkirališnih mjesta, trgovački centar od 37 tisuća kvadrata i stometarski poslovni neboder, a od novca koji bi se uprihodio isplaćivala bi se najamnina za dvoranu i tako bi projekt financirao sam sebe. Problem je nastao nakon što je tvrtkama nestalo novca za investiranje pa pune tri godine gradnja stoji, a najamnina se uredno uplaćuje.

Dogradonačelnik Splita Jure Šundov objavio je da, unatoč dobroj volji, s državom nije postignut nikakav dogovor oko budućnosti projekta i da je Gradsko vijeće dužno poduzeti korake da bi zaštitilo interes Splita.

Bivši splitski gradonačelnik Ivan Kuret također je pozvan na sjednicu i ondje je pokušao opravdati dva aneksa ugovora koja je potpisao u tajnosti, mimo javnosti i tadašnjeg Gradskog vijeća. Jednim aneksom je oslobodio novac od najamnine koji se držao na izdvojenom računu i kojim Konstruktor, IGH i Dalekovod nisu smjeli raspolagati sve dok ne izgrade cijeli kompleks, a drugim je pomaknuo rok gradnje za godinu dana.

'Da, potpisao sam i od svoje odgovornosti ne bježim, niti bih mogao. Da je bilo želje za pogodovanjem, ne bismo izmišljali nikakve dodatke! Sve je rađeno u najboljoj namjeri da se zaštite interesi Grada i da se projekt realizira', kazao je Kuret, objasnivši da bi bez potpisanih aneksa gradnja dvorane zastala 2008. godine.

'Arena je svjetski proizvod i nemamo se čega sramiti! Moje poglavarstvo znalo je raditi i do ponoći da bi se ovaj ugovor realizirao, a problema ne bi bilo da se danas uloži barem deset posto tog truda', docirao je bivši gradonačelnik.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.