Događaji

Novi Zakon o ovrhama

Ovrhom do plaća došlo samo nekoliko radnika s područja Zadarske županije!

Ovrhom do plaća došlo samo nekoliko radnika s područja Zadarske županije!

Novi Zakon o ovrhama omogućio je radnicima koji ne dobivaju plaće da preko Fine pokrenu ovršne postupke radi blokiranja računa poslodavaca i tako dođu do svojih potraživanja, ali se pokazalo da Zakon o ovrhama, kao i mnogi drugi, ima ugrađenu “kvaku” zbog koje je ostvarivanje radničkih prava, barem zasada, ostalo na razini teorije, saznaje slobodnadalmacija

U praksi stvari izgledaju ovako: na području Zadarske županije preko 1000 radnika ne dobiva plaću, ali je svega njih nekolicina ovrhom uspjela doći do svog novca, i to zato što im njihovi poslodavci jednostavno ne žele dati potvrdu o neisplaćenim plaćama!

- Sindikati su pozdravili usvajanje Zakona o ovrhama s obzirom da ogroman broj ljudi u Hrvatskoj neredovito ili nikako ne dobiva plaće i svoja druga materijalna potraživanja. Zakon je stupio na snagu 1. listopada u paketu za Zakonom o predstečajnoj nagodbi i Zakonom o financijskom poslovanju, čime se htjelo postići kvalitetniju naplatu i financijski disciplinirati poslodavce. “Kvaka” je u ovome: da bi Fina provela blokadu poslodavčeva računa, radnici moraju ispostaviti potvrdu koju im velika većina poslodavaca ne želi dati i na taj način izbjegavaju blokadu računa. Zakon je inače donio znatan napredak, ali to mu je manjkavost koju se mora hitno riješiti, kaže Vedran Uranija, pravni savjetnik SSSH u Zadru.

Najteže građevinarima

Uranija smatra da rješenje leži u “paralelnoj primjeni Zakona o ovrhama i Kaznenog zakona radi žurnog sankcioniranja poslodavaca”, ali i tretiranju neizdavanja potvrde kao kaznenog djela. - U tom slučaju Zakon o ovrhama ima šansu zaživjeti i podići razinu zaštite radničkih prava, a u protivnom će ostati mrtvo slovo na papiru - smatra Uranija.

Po podacima SSSH, u Zadarskoj županiji je nešto više od 1000 radnika koji ne dobivaju plaću ili su plaćeni neredovito. Javnost je odavno upoznata s činjenicom da, na primjer, radnici “Tankerkomerca” plaću nisu dobivali i po šest mjeseci, a zaposlenici nekih tvrtki-kćeri i po godinu i pol dana. Najteža je situacija u građevinarstvu, ostacima zadarske metalske industrije i maloj privredi, pa je interes radnika za blokadu poslodavčeva računa preko Fine velik.

- Interes je velik, ali posljednjih tjedana, otkako je ova mogućnost u primjeni, samo oko deset posto poslodavaca želi ljudima dati potvrde, pa ne čudi što je svega nekolicina radnika ovako došla do svog novca. Svima ostalima na raspolaganju su stare odredbe Kaznenog zakona po kojima mogu pokrenuti sudske postupke protiv poslodavaca, ali to je i skuplji i sporiji način - kaže Uranija.

Na početku primjene Zakona o ovrhama problemi su nastali i zbog toga što Ministarstvo financija nije na vrijeme usvojilo pravilnike po kojima bi se cijeli postupak trebao odvijati.

- Uz to smo imali teškoća i s potvrdama Porezne uprave o plaćanju poreza i doprinosa, ali su pravilnici stigli i to je riješeno. Kako su svi preduvjeti tu, ne očekujem većih problema u provođenju Zakona o ovrhama, mi smo spremni.Raste i broj poslodavaca koji ljudima izdaju potvrde - kaže Josip Klišmanić, pročelnik zadarske ispostave Fine.

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.