Događaji

Predavanje u GKZD

Kako bolje razumjeti djecu?

Kako bolje razumjeti djecu?

Povodom Dana prava djeteta, udruge ''Roda'' i Humani studio u Gradskoj knjižnici Zadar organizirali su predavanje dr. Polone Bencun Gumzej, liječnice specijalistice školske medicine, kako bi pokušali dati odgovor na pitanje - kako bolje razumjeti djecu?

Djeca komuniciraju i surađuju s okolinom od prvog dana. Sposobna su pokazati i prepoznati osjećaje, vide, čuju, razmišljaju čak i onda kada se nama to ne čini. ''Djeca su osobe od prvog dana, oni nisu samo mala bića koja će tek postati ljudi. Zaslužuju da prema njima budemo iskreni i autentični'', kazala je dr. Bencun Gumzej.

Kada smo nemirni, djeca ''surađuju'' s našim nemirom. I sama postaju takva.

Odgajanje djece zahtijeva stalnu prilagodbu i poznavanje samoga sebe. To je vještina koja se uči cijeli život. Ne postoji savršen roditelj. Nema uopćenih metoda odgoja, jer je naš odnos s djetetom neponovljiv, jedinstven, smatra dr. Bencun Gumzej.

''Odmaknite se usporedbi s roditeljima druge djece ili vlastitim roditeljima. Odmaknite se od očekivanja koja vam nameću drugi'', poručila je.

 A što kada dijete kaže NEĆU?

Sve o udruzi Humani studio potražite ovdje: http://humani.com.hr/tko-smo/

Osjetljivo doba ono je kada dijete ima između 2 i 3 godine. Tada po prvi puta dijete pokušava samo učiniti neke stvari. Trebaju im roditelji spremni doživjeti, uživati s njima i biti im vodstvo.

Poprišta sukoba u toj dobi najčešće se odnose na hranjenje, spavanje, nošenje pelena, odnos s braćom i sestrama, odnos s vršnjacima.

To je dragocjen period za razvoj vještina, samopouzdanja, razvoj ličnosti i gradnju odnosa. Tada najčešće čujemo da dijete kaže: HOĆU SAM! Najbolje je odgovoriti mu: ''Pa to je divno! A ako ti zatreba pomoć, tu sam''. Isto tako, dvogodišnjaci često govore ''NE/NEĆU!'' Preporuča se da mu damo time-out - nakon minute do dvije negiranje bi trebalo prestati i postupno se promijeniti. Dakle, važnije je KAKO, nego ŠTO.

Strpljivost i prijateljski ton

Predškolsko doba nešto je mirnije razdoblje. Tada se kod djece javlja interes za grupu, pravila, prihavaćaju se norme, djeca su prilagodljivija i poslušnija, otvorena za učenje. Koncentracija im je promjenjiva, a javlja se i isprepletanje realnosti i mašte, pa njihove priče ne možemo smatrati ''lažima''. Tada dijete usvaja moralne norme i stavove. Često se u toj dobi pojavljuju određeni strahovi ili agresija.

Nerijetko dolazi do sukoba s braćom i sestrama ili vršnjacima. Stručnjaci se slažu - treba se naoružati strpljenjem i djeci prilaziti s prijateljskim tonom.

Djeca ne vole da se prema njima odnosite kao prema stvarima. Dajte im priliku, razgovarajte s njima. Zapamtite - ono što doživljavaju, to nam vraćaju!


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.