Događaji

Drugi o nama

Valeurs actuelles o Zadru: Grad kulture i ugodne atmosfere

Valeurs actuelles o Zadru: Grad kulture i ugodne atmosfere

Cijenjeni francuski tjednik VALEURS ACTUELLES u vlasništvu izdavačke kuće Groupe Valmonde u svom broju od 22. studenoga donosi reportažu o hrvatskoj kulturi i kulturnoj baštini Zadra, Šibenika, Trogira i Splita s posebnim osvrtom na aktualni Festival Hrvatske u Francuskoj „Croatie, la voici".

Tjednik je pokrenut još 1966. godine kao nastavak ranijeg izdanja Finances, koji je uglavnom donosio pregled financijskih tema i izvještaja s burzi. Postupno je prerastao u tjednik koji utječe na formiranje javnog mijenja baveći se šire društvenim temama i problemima te svjetskom politikom. Naklada tjednika iznosi oko 104.000 primjeraka.

Reportažu potpisuju novinarke Valérie Collet i Alice Suric koje su u Zadru boravile krajem rujna ove godine i čitateljima prenose svoje oduševljenje hrvatskom obalom Jadrana i kulturnom baštinom Dalmacije, posebice Trogira, Splita, Šibenika i Zadra. Zadru je posvećen gotovo najveći dio ove reportaže na tri stranice tjednika, a novinarke su ga doživjele kao grad prostranih javnih prostora i ugodne atmosfere, grad kulture i suvremene umjetnosti, navodeći kako je i omiljeno odredište francuskih turista s izrazito visokim porastom dolazaka u ovoj godini.

U nastavku se daje kratki pregled burne i bogate prošlosti „grada koji je oduvijek postojao" i bio nastanjen od najranijeg doba. Tisućljetna povijest grada obilježena raznim utjecajima ostavila je brojne spomenike i izuzetno vrijedno kulturno naslijeđe, a ističu se ostaci rimskog foruma, katedrala sv. Stošije, crkve sv. Donata, sv. Krševana, sv. Šime i crkva franjevačkog samostana.

Posebni osvrt novinarke posvećuju vrijednim zadarskim muzejima, koje su posjetile tijekom boravka u Zadru, posebice Stalnoj izložbi crkvene umjetnosti „Zlato i srebro Zadra" za koji navode kako je sa svojom nevjerojatnom zbirkom umjetničkog blaga jedinstven u svijetu.

Dio te neprocjenjive zbirke umjetnina upravo čini veliki dio izložbe srednjovjekovne umjetnosti u Hrvatskoj izložene ove jeseni i zime u prestižnom pariškom muzeju srednjovjekovne umjetnosti Musée de Cluny. Jednako tako novinarke je oduševio i Muzej antičkog stakla te njegova graciozna i suvremena postava iznimno vrijedne zbirke koju su otkrivale uz zvukove zanimljive glazbe.

Također, navodi se kako su 19. i početak 20. stoljeća bili jedno od najslavnijih razdoblja Zadra, kada je u gradu cvjetao kazališni i glazbeni život, a grad bio poznat po svojim školama, izdavačkim kućama i novinama, ali i brojnim uglađenim kavanama. Pojedina svjedočanstva tog doba još su uvijek vidljiva, iako je povijesna jezgra Zadra kao jadranskog Dresdena u velikoj mjeri uništena tijekom Drugog svjetskog rata.

Tekst o Zadru novinarke završavaju svojom impresijom iznimnih suvremenih instalacija Morskih orgulja i Pozdrava Suncu arhitekta Nikole Bašića koje tvore misterioznu i zadivljujuću igru glazbe i ​​svjetlosti. To je mjesto gdje se svake večeri rađa nova čarolija zadarskog sutona, koji je i Hitchcock proglasio najljepšim zalaskom Sunca na svijetu.

Vjerujemo kako će ova reportaža, kao i navedena izložba srednjovjekovne umjetnosti u Hrvatskoj u pariškom muzeju Cluny, koju osim Francuza posjećuju i brojni strani turisti u Parizu, sljedećih turističkih sezona utjecati na još veći broj francuskih i ostalih turista u Zadru. Tome u prilog svakako ide i činjenica što će jedan od najtiražnijih francuskih turističkih vodiča Petit Futé na naslovnici svog najnovijeg izdanja vodiča za Hrvatsku za 2013. i 2014. godinu objaviti upravo fotografiju zadarske crkve sv. Donata


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.