Katastrofa u državi
"Clean start" otkrio milijune kuna neevidentiranih dugova u zdravstvu
Nakon godine dana analiziranja vladajući su konačno predstavili rezultate projekta 'Clean start', odnosno 'Analize postojećeg stanja u državnim tijelima i trgovačkim društvima s konceptom poboljšanja efikasnosti upravljanja', a rezultati su pokazali ono o čemu se priča već mjesecima - stanje je katastrofalno.
Prema onome što se moglo čuti na predstavljanju rezultata projekta 'Clean start', ni pompozno najavljivana analiza stanja nije do kraja otkrila sve dubioze i dugove u 22 državna tijela, no potvrdila je ono što se naslućivalo - da je stanje katastrofalno, ali i da ipak ima nade.
Nepoznato kolike su ukupne dubioze
Novinare je zanimalo i je li projekt 'Clean start' uspio otkriti kolike su ukupne dubioze u 22 državna tijela koja se se analizirala.
'Nema pravila evidentiranja, pa se niti ne može definirati što je dug po pojedinim ministarstvima i poduzećima', kratko je pojasnio Petrović'Krčmar je došao sa računom i papirom i zbraja račun. On je već zbrojen u proračunu za 2013. i to na taj način da nismo bili u stanju smanjiti deficit dodatno u odnosu na 4 milijarde koliko je u 2012. smanjen u odnosu na 2011., ali po svemu sudeći u kasnijim sagledavanjima na ukupno gospodarstvo morat ćemo doći u situaciju da se preispita mogućnost financiranja ovakvog deficita od skoro 11 milijardi. Stanje koje proizlazi iz ove analize kao nalaz postojećeg stanja zatečenog na kraju 2011. je katastrofalno, je teško, ali nije ništa lošije od onoga što smo očekivali. Znali smo što čeka ovu Vladu i sada imamo na papiru sve ono što je bilo loše i ono što je potrebno učiniti da se to zatečeno stanje mijenja', rezimirao je rezulate projekta 'Clean start' potpredsjednik Vlade Neven Mimica.
A stanje na papiru je pokazalo da se država vodila bez strategije i vizije, da nije bilo prepoznatiljivih mjera restrukturiranja i sprečavanja uzroka neučinkovitosti i zaduživanja, te da regorme nisu bile ni u početnom stadiju.
Koliko je sustav upravljanja bio u lošem stanju, pokazuju i brojke. 'Primjerice, sketor pomorstva, prometa i infrastrukture ima više od 52 društva, koja djeluju u sustavu države ili su u vlasništvu države. Ta društva za svoj redovni rad primaju o države 5,2 milijardi kuna subvencija godišnje, a pored toga su ostvarivali gubitak od 1,2 milijarde kuna godišnje. U bilanci je zaduženost svih tih društava oko 68 milijardi kuna. Jednostavno rečeno, oni ne zarađuju ni za platiti kamate, a kamoli kredite', iznio je jedan od primjera koje je Vlada zatekla s 1.1.2012. koordinator projekta 'Clean start' Denis Petrović.
Neke stvari se po ministarstvima nisu ni plaćale pa je su tako Ministarstvo gospodarstva, ministarstvo poljoprivrede i ministarstvo financija u 2011. sklopili ugovore teške sveukupno 1,4 milijarde kuna no nikada ih nisu platili. Neplaćenih obaveza bilo je i u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta i to u visini od 1.5 milijardi kuna, što je 12,3 posto proračuna za 2011.
'Sustav zdravlja - preko HZZO-a preuzet je dug od gotovo 6 milijardu kuna i to sa jednostavnim odlukama - ne plaćamo, odnosno s odlukama - ne evidentiramo ih. Odnosno ako se pređe limit, ne evidentiramo ih, što ne znači da ne postoje', opisao je Petrović stanje koje je zatečeno u sustavu zdravstva, gdje je analiza otkrila čak 677 milijuna kuna neevidentiranih dugoročnih obveza.
Zgrožen je bio i potpredsjednik Vlade Branko Grčić, koji bi kao koordinator za gospodarstvo trebao u ovoj, iznimno teškoj godini, pokrenuti gospodarski rast.
'Nismo do sad htjeli davati naglasak na ono što smo zatekli i zaista smo se suzdržavali jer gledamo u budućnost. Ali vidjeli ste brojke - da ste samo u sektoru prometa u 50 poduzeća imali 5,7 milijardi subvencija plus 1,2 milijarda gubitaka. Znači, 7 milijardi gubitaka samo u jednoj godini u prometu. Da ste imali 5,7 milijardi akumuliranih gubitaka u zdravstvu, da ste imali 11 milijardi kuna gubitaka u brodogradnji, da je tri deficita od 2009. do 2011. uvjetovalo rast javnog duga od 65 milijardi u tri godine, ljudi! U tri godine je dug narastao 65 milijardi. Za ovako velike dubioze potrebno je vrijeme. Ni ova, ni bilo koja Vlada u ovom trenutku koju bi sastavile bile koje stranke u Hrvatskoj ne bi bržom dinamikom mogla riješavati ovakve dubioze. Da nema rezultata, nije istina. Mi smo unatoč stanju u okruženju koje je nikakvo, i padu BDP-a mi smo uspijeli održati proračun s 5 milijardi kuna manjim deficitom nego 2011. i to je dobar put prema fiskalnoj konsolidaciji', kazao je Grčić.
Da se nešto ipak pokrenulo kazao je i Petrović, koji je prilikom predstavljanja iznio i preporuke za vladu poput objedinjene javne nabave, informatike i računovodstva.
Vezane vijesti
-
-
Nacionalnim planom razvoja zdravstva za razdoblje od 2021. do 2027. godine, koji je Vlada usvojila u četvrtak, želi se osigurati ravnomjerna zemljopisna raspodjela i dostupnost zdravstvene zaštite, unaprjeđenje sustava i zdravstvenih ishoda kao ključnog nacionalnog prioriteta.
-
Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je u četvrtak da istupi pojedinaca koji govore o urušavanju zdravstvenog sustava nisu istiniti te da su svi covid i ne-covid pacijenti zbrinuti bez odgode.
-
Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josip Aladrović izjavio je u srijedu kako se "ne bi zalijetao s tezom o otkazima u zdravstvu i socijalnoj skrbi za zaposlenike bez covid potvrda" te poručio da će te slučajeve regulirati radno-pravni propisi.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.