Događaji

Novi kriteriji upisa

"Nastavnici organizirano" o upisu u srednje škole: Ili prijemni ili mala matura

Novi kriteriji upisa u srednje škole, koje je za jesen najavio resorni ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović, naišli su na podijeljene reakcije struke, ali i učenika. Novo vrednovanje općeg uspjeha od 5. do 8. razreda u mnogim je osnovnim školama danas bila glavna tema razgovora.

"Režim se nije postrožio nego je postao pravedniji. Način koji smo mi predložili i nakon javne rasprave usvojili dio primjedbi je izuzetno pravedan i transparentan i daje bolji raspon svih učenika s maksimalnim brojem bodova", ocijenio je ministar Jovanović.

Promjenu, kojom je odzvonilo dosadašnjem 'brušenju' ocjena samo u sedmom i osmom razredu, osmaši različito komentiraju. Evo što kažu u OŠ Antuna Mihanovića u Zagrebu.

"Krivo mi je, jer bih se potrudila više u 5. i 6. razredu", kaže Anamarija. "Smatram da se to trebalo pokrenuti od ovih petaša", rekla je Karla. "Mislim da je pošteno, jer se sad vidi trud i rad odlikaša", kaže Klara, dok njena kolegica Korina smatra suprotno: "Nije u redu, jer smo u tom vremenu ušli u pubertet i tad još nismo znali učiti. Nije u redu da su nam tako iz vedra neba to sad uveli". Dominik, pak, zaključuje: "Trebali su to sad dati četvrtašima. No, i ovako je u redu, jer većina nas je imala dobre ocjene u 5. i 6. razredu".

Ocjene su prilično dobro mjerilo znanja, smatra njihova ravnateljica Beatrica Šurbek. No, dodaje, promjena je ipak mogla pričekati kako bi se svi za nju pripremili. "Imam srednjoškolku i studenta. Mislim da toliko stresa koliko smo u našem sustavu pripremili našoj djeci nije potrebno. U tom slučaju u stresu su i roditelji i djeca, a i učitelji, jer i njima je važno kakve će rezultate postići njihovi učenici", ističe Šurbek.

Priče o stresu su besmislica, smatraju u udruzi 'Nastavnici organizirano'. Ne slažu se ni s ministrovom najavom da će novi kriteriji spriječiti sumnjive rabote pri upisima i hiperinflaciju odlikaša. 'Ovime se ništa ne rješava, samo će se pritisak preliti od 5. do 8. razreda', kaže tajnik udruge Josip Kličinović.

"Ono za što se mi zalažemo je da se uvedu ili prijemni ispiti ili neka vrsta vanjskog vrednovanja, u smislu male mature ili tako nešto kako bi se taj pritisak na neki način smanjio i kako više ne bi bilo kampanjsko učenje za ocjenu, nego da bi to onda bilo učenje za znanje", pojašnjava Kličinović.

No javna rasprava je prošla, a buduće srednjoškolce na jesen prvi put očekuju i e-prijave i upisi. Osim općeg uspjeha u posljednja četiri razreda osnovne, izraženog u dvije decimale, vrednovat će se i dodatni predmeti ovisno o programima škole koju upisuju.

Dodatne bodove nose i uspjeh na natjecanjima iz pojedinih predmeta i sportova, ali i kronične zdravstvene teškoće, poput alergija. Jedan bod primjerice stiže i ako su oba roditelja dugotrajno nezaposlena, no tu vrstu pomoći teško da će ijedan osmaš poželjeti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.