U deset godina rada
Zagrebačka Poliklinika dosad pomogla više od 10.000 djece
Poliklinika za zaštitu djece grada Zagreba obilježila je deset godina svoga rada.
"Da parafraziram Kunderu koji kaže da se civiliziranost jednog društva očituje u tome koliko je spremno pomoći onima koji si ne mogu pomoći sami. Vi ste zajedno s nama, kao pojedinci i kao organizacija, preuzeli i osobnu i društvenu odgovornost za zaštitu najmlađih i najbespomoćnijih", rekla je u uvodnom govoru ravnateljica Poliklinike, Gordana Buljan Flander.
U svom djelovanju Poliklinika je pružila pomoć više od 10.000 djece i njihovih obitelji, od čega je četvrtina djece koja su svjedoci nasilja.
"U odnosu na oblike zlostavljanja bilo je 800 seksualno zlostavljane djece u našoj Poliklinici, 800 fizički zlostavljane djece, i oko 1000 zanemarene djece", pojašnjava Buljan Flander.
Budući da je Poliklinika jedina ustanova tog tipa u Hrvatskoj, 40% korisnika njihovih usluga dolazi iz drugih krajeva zemlje, a broj djece se, nažalost, svake godine povećava. U suradnji s nadležnim ministarstvima i Vladom, educirano je više od 1.500 stručnjaka iz sustava zdravstva, socijalnog rada, policije, školstva i pravosuđa, kako bi se unaprijedila kvaliteta rada sa zlostavljanom djecom.
"Vizija Poliklinike od samog početka se temeljila na multidisciplinarnosti i na suradnji s drugim domaćim i inozemnim stručnjacima i institucijama, koji su uključeni u rad s djecom", istaknula je ravnateljica Poliklinike.
Poliklinika svoje djelovanje širi i tiskanjem priručnika, edukacijom studenata i provođenjem istraživanja, a usko surađuju i sa Hrabrim telefonom.
"Ono po čemu smo u radu sa zlostavljanom i traumatiziranom djecom prepoznatljivi je multidisciplinarnost, zbog čega smo 2008. godine primili nagradu Međunarodnog udruženja za prevenciju zlostavljanja i zanemarivanja djece, i to u konkurenciji više od 180 zemalja svijeta", otkriva Buljan Flander.
Prilikom proslave 10. godišnjice Poliklinike u Starogradskoj vijećnici, predsjednik Gradske skupštine Davor Bernardić je naglasio.
"Crne kronike koje pune novinske napise, kad je u pitanju obiteljsko zlostavljanje i traumatiziranje djece, nisu samo rijetki novinski stupci, već su to realne, životne, istinske, teške priče, pune fizičkog i mentalnog nasilja. Zbog toga je grad Zagreb prepoznao važnost osnivanja ovakve specijalizirane poliklinike", rekao je Bernardić.
Rad Poliklinike pohvalio je i gradonačelnik Milan Bandić.
"Zagrebački model Poliklinike za zaštitu djece je prepoznat u Europi i Ujedinjenim narodima. Ja vam na tome od srca čestitam i zahvaljujem svima, svim volonterima, civilnim udrugama, Hrabrom telefonu... Jer bez obzira na izdašnu pomoć Grada i Vlade, bez vašeg entuzijazma, žara, ljubavi, vi to ne bi napravili, a mi se ne bi imali čime ovdje hvaliti", kazao je Bandić.
Ministar zdravlja, Rajko Ostojić osvrnuo se na sve češći problem današnjice - internet nasilje. Istraživanja pokazuju da se svako drugo dijete prijavi na Facebook čim ustane, a svako treće čim otvori oči.
"To je nešto što posljednjih godina bukti, a razbuktat će se vjerojatno u sljedećih pet godina. Mogućnost zlostavljanja na društvenim mrežama je nevjerojatna. Znam da o tome jako puno brinete, i molim vas da o tome vodite računa", upozorio je Ostojić.
"Poliklinika je u ovih 10 godina postala mjesto na koje možemo biti ponosni i koje možemo pokazivati i u Europskoj uniji, i u Ujedinjenim narodima", rekla je ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, koja je uključena u rad Poliklinike od samih početaka.
"Doista možemo biti ponosni i davati dalje potporu da Poliklinika jača, da se Poliklinika dalje razvija, da i po tome budemo netko tko će biti jedinstven i prepoznatljiv u Europskoj uniji", naglasila je Opačić.
Svečanu konferenciju zaključio je predsjednik Ivo Josipović.
"Učinili ste toliko toga dobroga, prvo zato što ste imali toplo srce, a drugo zato što ste znali da se samo znanstvenim, stručnim pristupom i predanim radom mogu ostvariti rezultati. Ponosni smo svi skupa na vaš rad i želimo vam puno uspjeha", zaključio je Josipović.
Vezane vijesti
-
Lorena Amidžić, prva djevojčica u Europi sa sraslim čeljustima, zahvaljujući svim ljudima velikog srca u Hrvatskoj ipak će dobiti prijeko potrebnu operaciju.
-
Upala sinusa može biti jako bolna i neugodna, stoga ukoliko je moguće spriječite je, a ako je već do nje došlo olakšajte si ovim jednostavnim postupcima.
-
Ayurveda je drevna znanost o zdravlju, liječenju i životu, holistički sustav medicine. Zajedno s nutricionizmom, treninzima, fitoterapijom, masažama, ayurvedska medicina daje komplementaran pristup u liječenju koji u zapadnoj Europi, Americi kao i u Australiji te u znanstvenim medicinskim krugovima postaje vodeći pristup u liječenju, posebno kroničnih bolesti
-
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
-
Predsjednika Republike Hrvatski birači će, osim u Hrvatskoj, moći birati i u inozemstvu, u 38 država, na 105 biračkih mjesta, što je u odnosu na izbore iz 2019., manje i država i biračkih mjesta, tada se glasovalo u 47 država, na 124 biračka mjesta.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.