Događaji

Morski utorak

Hvali iskustvo, drž' se znanosti!

Hvali iskustvo, drž' se znanosti!

Tramuntana, bura parićana!

Trebamo li vjerovati narodnim izrekama kada je u pitanju vrijeme? O ovoj je temi bilo govora na Morskom utorku u Gradskoj knjižnici, gdje je predavanje održao Duško Kraljev, preuzimajući i dio svojeg kolege Milana Sijerkovića koji je nažalost morao otkazati gostovanje zbog gripe.

Podrijetlo ''pravih'' znanstvenih prognoza datira iz 19. stoljeća, a prve prognoze vremena nalazimo još u staroj Mezopotamiji. Od pučke do znanstvene prognoze dug je put, ali pučka nije manje vrijedna od znanstvene, odnosno, u njoj ima dosta istine jer dolazi iz iskustva. Što su poslovice/prognoze kraće to su točnije, kaže Kraljev. Odnose se na vjetrove, boju neba, tlak, dugu, zračne i hidrološke pojave, itd. Evo nekih:

Rumeno jutro, mokar dan
Crveni misec - stiže bura
Bura je čista žena, pomete sve kantune
Gori je jug nego dotur!

Oblaci su najbolji pokazatelji vremena, kaže Kraljev. Kada je ''nebo na ovčice'', očekuje se kiša. Kumulusi nam donose lijepo, a kumulonimbusi ružno vrijeme. Tramuntana je naznaka bure. I oseka može predvidjeti buru. Što je tlak niže, veća je mogućnost za kišu ili ''tlak niže, kiša stiže''. Jutarnja duga nosi kišu, a ako maglu rastjera vjetar, stižu oborine.

Kraljev je posebno pojasnio ekstremnije meteorološke pojave koje ugrožavaju plovidbu. ''O buri znamo sve, ali nas uvijek iznenadi. Naglo pojačava, a može se predvidjeti, primjerice, po stojim oblacima'', kazao je Kraljev.

Inače, pomoću razvoja oblaka i razlici tlaka na kopnu i Jadranu najbolje je predviđati vrijeme, te poznavati posebnosti lokaliteta. A Zadar bi uskoro mogao dobiti meteorološki radar, najavio je Kraljev.

Pa što na kraju zaključiti - trebamo li vjerovati pučkim izrekama ili meteorolozima? Hvali iskustvo, drž' se znanosti, poruka je predavača.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.