Događaji

Tjedan mozga

ADHD: Popularna dijagnoza, uzrok - nepoznat!

ADHD: Popularna dijagnoza, uzrok - nepoznat!

U Zadru je u ponedjeljak započeo ''Tjedan mozga'', manifestacija koja se održava u Hrvatskoj s ciljem popularizacije znanja o funkcijama mozga, kao i popularizacije neuroznanosti. Kampanja poznata u svijetu kao Brain Awareness Week, provodi se u Hrvatskoj 12. godinu u mjesecu ožujku.

U Gradskoj knjižnici Zadar predavanje o ADHD-u (od engl. naziva Attention Deficit Hiperactivity Disorder) održao je student psihologije, Dario Kovač, javnosti poznat i po vrijednom priznanju - nagradi 'Uključi se!' za doprinos u istraživanju o ADHD-u. Nekoliko je godina volontirao u udruzi "Mogu" i pomagao djeci s teškoćama u razvoju, oboljelima od cerebralne paralize, djeci s Downovim sindromom.

ADHD je vrlo ''popularna dijagnoza'', pa kako onda znati ima li taj poremećaj vaše dijete ili se radi o uobičajenim karakteristikama malo ''živahnijeg'' trogodišnjaka?

Kovač kaže kako se u 3. i 4. godini kod djece primjećuje hiperaktivnost koja je u toj dobi normalna, no ADHD prate i drugi simptomi koji se najčešće javljaju do sedme godine. ADHD se javlja kod oko 3-6 posto djece u populaciji, a češće u gradskim sredinama.

Hiperaktivnost s poremećajem pažnje može se pravilnom prevencijom i tretmanom spriječiti, iako mu uzrok do sada nije poznat. Riječ je o neurološkom razvojnom poremećaju kojega karakteriziraju narušena socijalna interakcija djeteta s okolinom i nemogućnost kontrole ponašanja.

''Tri su klastera simptoma ADHD-a: hiperaktivnost, impulzivnost i nepažnja. Oni narušavaju normalno djetetovo funkcioniranje'', kazao je Kovač. ADHD može dovesti do slabe motivacije, povlačenja u sebe, agresivnosti i emocionalne nestabilnosti. Poremećaj se manifestira i kroz daljnje poteškoće primjerice u učenju, često dovodi i do ovisnosti i delikvencije, čulo se na predavanju kojega je organizirsao Odjel za psihologiju Sveučilišta u Zadru.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.