Događaji

Javna sociologija

Jesmo li aktivni građani?

Jesmo li aktivni građani?

Brojni sociolozi pokušavaju definirati pojam ''aktivan građanin''. Što to znači biti ''aktivan'' i kako u tom pogledu stoje Zadrani?

Što to znači biti aktivan građanin?

Jesu li Zadrani aktivni građani?

O tome koliko se ekonomski, kulturno i društveno participira u Gradskoj knjižnici govorila je dr.sc. Karin Doolan, u sklopu predavanja koja organiziraju zadarski sociolozi.

Prostorna i vremenska kompleksnost određuje definiciju ''aktivnog građanina'', o tome govore brojni sociolozi, a raspon ''aktivnosti'' kreće se od volontiranja do političkih procesa.

Prosvjedi, zastupljenost žena u strankama, glasačka izlaznost, sve su to znakovi ''aktivnosti''. Istraživanja pokazuju da izlazak na izbore, neovisno o tipu izbora, u Hrvatskoj pada.

Zadarska županija, primjerice, 2012. godine na referendumu o ulasku u EU bila je na dnu ljestvice po izlasnosti na referendum. Isto tako, na drugom je mjestu po najmanjoj participaciji u radu civilnih udruga. Ključni aspekt aktivnog građanstva je volontiranje, kaže Doolan. Tu postoje velike razlike među zemljama.

No, zašto je važno biti uključen? To je način učinkovitog adresiranja društvenih problema, bez toga nema ''prave'' slobode i sreće, tako se jača socijalni kapital i nadilazi osjećaj bespomoćnosti u komercijaliziranim društvima.

Uloga obrazovanja tu ima veliku ulogu, složili su se i posjetitelji predavanja, koji su se uključili u raspravu pa smo tako čuli neke od stavova, pa i to da u Zadru postoji manjak kanala za djelovanje i određena nezainteresiranost za aktivnosti u radu udruga i inicijativa.

Aktivan građanin se stvara. A hoće li na razvoj demokratske svijesti utjecati budući ''građanski odgoj'', ostaje za vidjeti.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.