Događaji

Razotkriveni tajni porezni "rajevi" u kojima najbogatiji kriju novac - među njima Hrvati i Srbi

Razotkriveni tajni porezni

Svi oni vlasnici su prekomorskih računa u poreznim oazama kao što su britanski Djevičanski otoci, Kajmanski otoci, Samoa i Cookovo otočje

Međunarodna mreža novinara (ICIJ) sakupila je 2.5 milijuna podataka o oko 140.000 bogataša i kompanija diljem svijeta i to vezano uz njihove porezne kartice i račune.

Tako su sastavili impresivnu listu onih koji godinama izbjegavaju plaćanje poreza, a ogromne svote novca skrivaju u poreznim oazama diljem svijeta, prenosi Jutarnji list pisanje njemačkog Spiegela Online, prenosi slobodnadalmacija

'Ova istraga podigla je zastor sa offshore sistema i pruža transparentan pogled u tajni svijet pojedinaca i kompanija koji spremaju svoj novac u porezne rajeve diljem svijeta', objasnio je Gerard Ryle, direktor Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara. 'Znali smo da je ova industrija tajna i nepristupačna, ali ono što nas je iznenadilo jest činjenica koliko je raširen i dobro umrežen čitav taj sustav', dodao je Gerard.

U istrazi koja je trajala 15 mjeseci sudjelovalo je 86 novinara iz 46 zemalja. Novinari BBC-a, The Guardiana, The Washington Posta, Le Mondea i švicarskog Sonntagszeitunga danima su kopali i istraživali ovu neiscrpnu temu.

Član Konzorcija je i slovenski slobodni novinar Blaž Zgaga, koji kaže: - Ima dosta imena iz regije, BiH, Hrvatske, Srbije. Građani iz svih zemalja u regiji imaju tamo otvorene neke kompanije. Ali više ćemo moći reći kada završimo istraživanje - rekao je Zgaga, piše Jutarnji list.

Nevjerojatna količina podataka koju su novinari uspjeli prikupiti iz brojnih anonimnih izvora obuhvaća prevare i dogovore u čak 170 zemalja, a objavljena su imena 140.000 pojedinaca koji su skrivali novac. Na listi su političari, zvijezde, krminalci, oligarsi, financijeri i još mnogi drugi.

Dokumenti koji su obrađeni u istrazi nastali su u razdoblju od 30 godina. U njima su otkriveni brojevi i podaci, novačni transferi te brojne druge poveznice između nekih komapnija i individualaca. Broj prikupljenih podataka, prema nekim je procjenama, čak 160 puta veći od onih koje je WikiLeaks objavio 2010. godine. - Nisam nikada vidio ovako nešto. To je čitav tajni svijet koji je konačno razotkriven, rekao je Arthur Cockfield, profesor prava na Queen's Universityju u Kanadi.

Studija iz 2012. pokazala je da je na ovim mjestima sakriveno između 21 i 32 bilijuna dolara. Ovo istraživanje trebalo bi pomoći da se taj sistem malo uzburka. - Ova dobro plaćena industrija puna je posrednika i operativaca koji štite identitete klijenata. Često na taj način štite pranje novca ili druge oblike kriminala. U to su uključene brojne svjetske banke, otkrilo je istraživanje.

Lista navodnih poreznih dužnika koji se na ovaj način skrivaju velika je i raznolika. Iz Konzorcija tvrde kako na njoj ima vladinih dužnosnika iz zemalja poput Pakistana, Azerbejdžana, Tajlanda i Kanade. Na listi su i "mnogi američki doktori i zubari, neki pripadnici srednje klase u Grčkoj, varalice s Wall Streeta, milijarderi iz istočne Europe i Indonezije, direktori ruskih korporacija, međunarodni trgovatelji oružjem i kompanije koje je Europska unija označila kao karike u razvoju iranskog nuklearnog programa".

SD/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.