Korupcijski skandal
Dosta je amaterizma u Francuskoj
Kao što je upravo otkrivena velika međunarodna afera Offshore Leaks o skrivenim računima imućnih u raznim prekomorskim poreznim oazama dala do znanja da sustav protiv pranja novca i izbjegavanja poreza očito ne funkcionira, tako je i izolirani slučaj bivšeg ministra za proračun u Francuskoj, Jérômea Cahuzaca, koji je svježe priznao da posjeduje neprijavljenih 600.000 eura na švicarskom računu, pokazao da je borba protiv korupcije i sukoba interesa i dalje u samom začetku.
Na prvi pogled, teško je razaznati koji je aspekt afere Cahuzac tužniji. Onaj individualni, o bivšem ministru za proračun koji je četiri mjeseca glasno i eksplicitno negirao ikakvo posjedovanje inozemnih računa, a istovremeno se s kolegom ministrom financija Pierreom Moscovicijem zalagao za oštrije mjere na europskoj razini protiv utaje poreza ili pak onaj kolektivni, o 'blaženo ignorantskoj' francuskoj vladi koja na je jednoj od čelnih pozicija smjestila ličnost uhvaćenu u tako flagrantnom sukobu interesa, popratno začinjenim laganjem pred parlamentom. U pokušaju očuvanja kakvog takvog kredibiliteta, predsjednik Hollande je u televizijskom obraćanju u srijedu najavio nove zakonske mjere u borbi protiv korupcije i obuzdavanja sukoba interesa ponovivši da nitko u krugu vladajućih nije znao za postojanje kontroverznog računa u Švicarskoj. Tajnik Socijalističke stranke Harlem Désir otišao je korak dalje i iznio prijedlog o mogućem referendumu o mjerama kojima bi cilj bio 'jačanje moraliteta javnog života'.
Osramoćeni ministar pak teško može računati na zastupničko mjesto u parlamentu među socijalistima (na što bi kao bivši ministar imao pravo) s obzirom da su bivši kolege javno obznanili svoju 'zgroženost' njegovim priznanjem, a prijeti mu i moguća kazna od pet godina zatvora ili globa do 375.000 eura zbog pronevjere. Oporba koja ima svaku namjeru zgrabiti pruženu joj priliku pak poziva na 'etičko pročišćenje'.
Van stranačkih i politikantskih mjera gašenje poraza ili kalkuliranja, politolog Pierre Lascoumes zaključio je u Libérationu da je Cahuzac 'simptom liberalne ideologije u kojoj danas živimo'. Pojasnio je da se na iskustvo u privatnom sektoru (Cahuzac je naime djelovao kao uspješni estetski kirurg) danas gleda iznimno blagonaklono u imenovanju visokih državnih službenika. Dapače, radi se o adutu. To načelo već neko vrijeme se više i ne dovodi u pitanje, naravno sve dok se politička elita ne zaplete u aferu dotičnih razmjera.
U već ionako dramatičnom tjednu objavljena je još jedna dalekosežno neugodna vijest, ona o rizničaru Hollandeove predsjedničke kampanje, Jean-Jacquesu Augieru, za kojeg je otkriveno da je dioničar u dvije offshore kompanije smještene na Kajmanskim otocima.
Tom viješću, službeno nevezanom uz račune u Švicarskoj i tek naizgled legalnijom, i službeno je otpočeo novi mandat francuskoj vladi. Onaj u kojem, kako je to sažeo Le Monde, nema više mjesta amaterizmu.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.