Događaji

Manje knjiga, lakše torbe

Mijenja se čak 700 udžbenika, novi kompleti i do 1.500 kuna

Mijenja se čak 700 udžbenika, novi kompleti i do 1.500 kuna

Učenici osnovnih i srednjih škola u Hrvatskoj, njih oko pola milijuna, od školske godine 2014/2015. trebali bi učiti iz novih udžbenika, a kako se planira i manji broj knjiga iz svakog predmeta, napokon bi i školske torbe trebale biti znatno lakše, piše danas.hr

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, naime, odlučilo je mijenjati zastarjele udžbenike, koji su u prosjeku stari osam, a neki i 20 i više godina.

Rok do kojeg izdavači trebaju poslati nove udžbenike je 1. lipnja, a Ministarstvo je već sada zaprimilo i odobrilo više od 200 novih naslova. Do kraja tog roka očekuje se da će na adresu MZOS-a stići oko 700 novih udžbenika.

Ako znamo da je sada na tržištu vrijednom oko 300 milijuna kuna u upotrebi oko 2.000 udžbenika, to znači da će se mijenjati više od 30 posto naslova, što bi izdavačima trebalo donijeti 30-50 milijuna kuna više prihoda.

Metodički previše zastarjeli

Udžbenicima se, doznaje Jutarnji list, ne bi trebala mijenjati cijena. "Udžbenici u upotrebi uglavnom su metodički previše zastarjeli. To su dovoljni razlozi da se krene u postupak njihove izmjene", poručili su iz Ministarstva.

Odluku većina roditelja neće dočekati s oduševljenjem jer će za djecu iduće godine morati kupovati nove komplete koji koštaju od nekoliko stotina do tisuću i pol kuna. Većina izdavača, pak, pozdravlja odluku.

Manje knjiga, lakše torbe

Međutim, postoje i kritičari koji kažu da je neracionalno mijenjati udžbenike dok još nije donesena strategija obrazovanja, a niti nacionalni i predmetni kurikulumi.

"Očekujemo da će školske torbe s novom generacijom udžbenika postati lakše, što znači da bi i sam trošak kompleta udžbenika bio manji. U cilju toga upravo se za javnu raspravu priprema Udžbenički standard i Pravilnik o obveznim udžbenicima i pripadajućim dopunskim nastavnim sredstvima. Kad je o novim kurikulumima riječ, na njima će se početi raditi tek po završetku strategije odgoja, obrazovanja i znanosti koja će, kako očekujemo, biti gotova do ulaska Hrvatske u EU", rekli su u Ministarstvu.

Pojednostavljeno, donošenje kurikuluma moglo bi potrajati još dvije, tri godine, a nakon toga bi izrada udžbenika trajala još godinu dana.

danas.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.