Nikolić u UN-u
Haški procesi su jednaki inkviziciji
U New Yorku je nešto poslije 16 sati započela tematska rasprava Generalne skupštine Ujedinjenih naroda (UN) na temu 'Uloga Međunarodnog kaznenog suda na pomirenju', izvještava agencija Anadolija (AA). Raspravu je organizirao aktualni predsjednik Opće skupštine UN-a Vuk Jeremić nakon što je Haški tribunal prošle godine oslobodio hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača. Jednodnevnu raspravu otvorili su Vuk Jeremić i generalni tajnik Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki-Moon. Tomislav Nikolić kazao je kako se 'haški procesi mogu se staviti u istu poziciju s procesima koje je vodila inkvizicija'.
'Održavamo debatu o međunarodnoj pravdi. Ovo je od velike važnosti za međunarodnu zajednicu. To je osjetljivo pitanje, ali vjerujem da nema zabranjenih tema u UN-u. Pitanje je kako osigurati pravdu. Po meni, pomirenje je bitno za sve strane. Pomirnje je važno za budućnost', rekao je Jeremić, javlja agencija Anadolija.
Tokom rasprave prisutnima će se obratiti i predstavnici nekoliko zemalja članica i zemalja promatrača UN-a koje su se odazvale pozivu da sudjeluju na navedenom zasjedanju. Kako je najavljeno, skup bojkotiraju Sjedinjene Američke Države (SAD), Kanada i Jemen.
Vodeći sudionicidebate su umirovljeni general i bivši zapovjednik UN-ovih mirovnih snaga u BiH Lewis MacKenzie, prof. Charles Chernor Jalloh iz Škole za pravo sa Sveučilištau Pittsburgh, Savo Štrbac iz Informaciono-documentacionog centra 'Veritas' u Beogradu, prof. William Schabas iz Škole prava na Univerztietu Middlesex u Londonu, dr. Čedomir Antić sa Instituta za balkanske studije u Beogradu, te dr. John Laughland sa Instituta za demokratiju i saradnju iz Pariza.
Američki 'The Washington Post' potvrdio je informaciju da će Amerika, Kanada i Jordan sasvim sigurno bojkotirati Jeremićevu raspravu, obrazloživši to činjenicom da 'u raspravu neće biti uključene' i da je rasprava najvjerovatnije 'motivirana željom da se napada Haški tribunal'.
List navodi da brojne europske zemlje razmatraju mogućnost da ne učestvuju u današnjoj raspravi.
Prema navodima američkog magazina 'Foreign Policy' odluka američke administracije je uslijedila tjedan nakon što je ambasador Jordana u UN-u princ Zeid Ra'ad Zeid al-Hussein na svome blogu istaknuo da bojkotira navedeni događaj. Jordan je među prvima najavio da će bojkotirati Jeremićevu raspravu u UN-u, nazivajući je kontroverznim skupom.
Također, Velika Britanija i mnoge druge države priopćile su da će na ovaj događaj poslati mlađe diplomate.
Ban je rekao da je ovo vrlo važna tema i ukazao na napredak procesa uspostave međunarodne pravde.
'Pomirenje je jedna od važnih tema kako bi se zaustavilo nasilje. Istinsko pomirenje je vrlo važno. Svijet je pokazao da želi pružiti odgovornost. Genocidi se ne mogu tolerirati i treba o tome pričati. Podržavam rad Haškog tribunala. Pravda nije samo kažnjavanje. Historija je pokazala da sistem dao pravo žrtvama da kažu šta se desilo. Povijest ne smije imati političke ciljeve', poručio je Ban Ki-moon na otvaranju rasprave u New Yorku.
Dodao je da 'moramo utvrditi odgovornost i međunarodne zajednice za zločine'.
'Moramo svi osigurati ovaj sistem i podržati tribunale, a to je implementacija odluka sudova i nezavisnost sudova', izričit je bio Ban, javlja AA.
Raspravi prisustvuju predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Nebojša Radmanović.
Radmanović je kazao da Haški sud posljednjih godina u regionu ima sve veći značaj.
'Navršilo se 20 godina od osnivanja prvog suda u međunarodnom nivou. Da li je 20 godina dovoljno vrijeme da se sagledaju njegovi učinci i na pomirenju naroda, nije lako ocijeniti i govoriti. BiH je pozdravila osnivanje Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY). Vlasti BiH od završetka sarađuju sa Haškim sudom. BiH čvrsto opredijeljena da svi zločini u BiH moraju biti procesuirani i njihovi počinioci kažnjeni. Haški sud treba kazniti počinitelje najtežih zločina i kazni ratne zločince. On treba da utvrdi individualnu odgovornost i spriječi kolektivizaciju krivice. Nema kolektivne krivice. Ne mogu se narodi okrivljavati za zločine u Jugoslaviji', istaknuo je uz ostalo Radmanović.
Rasprava se nastavlja obraćanjem srpskog predsjednika Tomislava Nikolića.
'Srbija i ja spremni smo da ne čekamo 70 godina da bismo se pomirili sa susjedima s kojima smo nekada živjeli u istoj državi ili s kojima, mislim na Kosovo i Metohiju, i danas živimo u jednoj zemlji. Duboko sam uvjeren da je Haški tribunal odmogao kada je taj proces u pitanju i da ga je, vjerojatno, nepotrebno odložio na naredne generacije. Svakako ga je, u velikoj mjeri, usporio i otežao', kazao je predsjednik Srbije, javlja srpski portal B92.
Po Nikolićevim riječima, tribunal je izazvao kod jednog naroda osjećaj da mu je počinjena nepravda, a kod drugog trijumfalizam.
'Sa stajališta nauke i etike, haški procesi mogu se staviti u istu poziciju s procesima koje je vodila inkvizicija, kao i sa pariškim i moskovskim procesima. Postupci protiv Srba su motivirani kažnjavanjem i odmazdom, a odmazda, naročito u suvremenom pravu, nikada ne može biti opravdana kao pravedna. Haški postupci su bez pravde i pravednosti', istaknuo je predsjednik Srbije i dodao kako se 'Srbi ne stide onog što su činili'.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Djelomice sunčano uz više oblaka u prvom dijelu dana, osobito ujutro na jugu Jadrana gdje će još mjestimice padati kiša.
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Jeste za šah i pivo? Red izazova i red opuštanja uz pivo u pogonu pivovare? Poklonite sebi i svojima jedan 'Christmas chess challenge' i zaigrajte šah s bivšim prvakom Hrvatske!
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.