Događaji

Dobri turisti

Putničke agencije u strahu od pada prometa zbog uvođenja viza za Tursku

Putničke agencije u strahu od pada prometa zbog uvođenja viza za Tursku

Novi vizni režim koji od 1.4 državljane Turske i Rusije obvezuje na vizu prilikom ulaska u našu zemlju, podigao je prašinu u putničkim agencijama. Smatraju kako će to imati velike posljedice na ekonomiju naše zemlje kojoj su Turci zanimljivi i kao investitori, ali i potencijalni turisti. Upozoravaju kako će se time smanjiti broj dolazaka i noćenja, a na ruku ne ide ni administracija zbog koje, primjerice Turci, na vizu čekaju gotovo mjesec dana.

"Za blagdan Kurban Bajrama izgubili smo već 10 tisuća gostiju. S novim viznim režimom možemo zaboraviti na goste iz Turske" digao je glas Robert Sedlar iz Putničke agencije Uniline.

"Nažalost, izdavanje vize u našim veleposlanstvima u Turskoj traje i više od 21 dan što je neprihvatljivo za dolazak u Republiku Hrvatsku. Najave za ovu godinu su pad preko 70 posto s turskog tržišta i naši turski partneri ne žele prihvatiti ovakav način izdavanja viza", kaže Sedlar.

Iz iste agencije pak diplomatski stišavaju buru. Voditelj Odjela korporativnih komunikacija Unilinea Kristijan Gržetić staje na loptu i poručuje: vizni režim ne ide ne ruku agencijama, ali još uvijek nema otkazivanja dogovorenih aranžmana.

"Činjenica je da bi ovaj vizni režim u manjoj mjeri trebao utjecati na realizaciju dolazaka u last minute aranžmanima, ali govorimo o manjem postotku. Situacija nije toliko dramatična. U svakom slučaju, vizni režim nije korak naprijed, ali sam siguran da će se naći kvalitetno rješenje i mislim da cijela situacija ne bi trebala u velikoj mjeri utjecati na realizaciju dolazaka s turskog tržišta", zaključuje Gržetić.

Kvalitetnom rješenju već su na tragu, tvrdi Marko Perić iz Službe za vize Ministarstva vanjskih poslova. "Uvođenje viznog režima bila je obaveza, radimo sve kako bi ga liberalizirali", kaže Perić.

"U smislu da se postupak maksimalno pojednostavni i ubrza. Mi smo tako proširili prostorije i u Ruskoj Federaciji, Istanbulu, Ankari, poslali smo dodatne kadrove i ekipirali smo se informatički pa se nadam da neće biti problema", smatra Perić.

Slaže se i ministar turizma Darko Lorencin. Problema ne bi trebalo biti, iako iskustva govore o blagom padu prometa.

"Činjenica je da u prvoj fazi dolazi do određenog smanjenja, i to 15-ak posto, prometa. Uspostavom režima i stabiliziranjem tih procesa to se ponovo vraća, no to je uvjet koji smo morali preuzeti", ističe ministar.

A hrvatski državljani vizu za Tursku mogu dobiti na zračnim prijelazima u Turskoj ili u veleposlanstvu Turske u Zagrebu. Cijena jednog ulaska je 345 kuna, odnosno 1100 kuna za više ulazaka. Nešto jeftinija je kupujete li je na graničnim prijelazima: 50 dolara po danu boravka ili 20 dolara za najviše 90 dana u Turskoj.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.