Događaji

Boston

SAD traže krivca za teroristički napad u Bostonu

SAD traže krivca za teroristički napad u Bostonu

Američki istražitelji pokušavaju doznati tko stoji iza jučerašnjeg bombaškog napada u Bostonu. Dvije bombe na cilju tradicionalnog Bostonskog maratona ubile su troje, ranile 144 ljudi, od kojih je 17 u kritičnom stanju.

Eksplozije, krv i krikovi panike i užasa u ciljnoj ravnini godišnjeg Bostonskog maratona u kojem je sudjelovalo više od 20.000 ljudi. Amerika je zgrožena stravičnim prizorima najtežeg bombaškog napada na svom teritoriju od povijesnog 11. rujna. Među troje poginulih je i osmogodišnji dječak. Sestra mu je ostala bez noge, majka je teško ranjena. Od 144 ozlijeđenih, njih 17 su u kritičnom, 27 u teškom stanju. Kirurzi bostonske bolnice morali su obaviti mnoge operacije i amputacije ekstremiteta. Mediji s lica mjesta javljaju da su ozljede uzrokovane krhotinama bombi kućne proizvodnje postavljenih u košare za smeće. Dvije bombe eksplodirale su u razmaku od par sekundi.

"Ove eksplozije dogodile su se na udaljenosti od 50 - 100 metara i na oba mjesta bio je velik broj ozljeđenih", rekao je šef bostonske policije Ed Davis.

Policija je na području Bostona pronašla još pet eksplozivnih naprava. Istragu je preuzeo FBI, pridružila se CIA i Nacionalni protuteroristički centar. Kao predmet istrage spominjao se tamnoputi mladić sa stranim naglaskom. FBI je ispitao jednog Saudijca koji je i sam ranjen u eksploziji, poslije su demantirali nagađanja da imaju osumnjičenog. Iz Pakistana su se javili talibani i objavili da ne stoje iza eksplozija. Vjeruju, kažu, u napade na SAD i nastavit će ih napadati gdjegod je to moguće, no s ovim bombaškim napadima, tvrde, nisu povezani. Bombaški napad u Bostonu bit će tretiran kao teoristički čin, prenose američki mediji riječi anonimnog izvora iz Bijele kuće. Naciji se jučer obratio predsjednik Barack Obama.

"Još ne znamo tko je ovo učinio ili zašto. Ljudi ne bi trebali donositi zaključke prije svih činjenica, ali budite bez brige, istražit ćemo ovo. Pronaći ćemo onoga tko je ovo učinio i zašto. Sve odgovorne osobe ili skupine snosit će svu težinu pravde."

U kratkom televizijskom obraćanju Obama je obećao da će se angažirati svi resursi kako bi počinitelji bili pronađeni, a administraciji odobrio povećanje pripravnosti diljem SAD-a. U svim državama pojačane su sigurnosne mjere.

"Bit će nasumičnih pregleda ruksaka i ostale prtljage. Također od svih tražimo da budu dodatno budni. Sumnjive pakete, prtljagu ili aktivnost molimo dojavite lokalnim vlastima", kaže guverner Massachussetsa Deval Patrick.

Hrvatsko veleposlanstvo i konzulati u SAD-u priopćili su da pozorno prate događaje u Bostonu i da su spremni odgovoriti na sve eventualne zahtjeve za pomoć hrvatskim državljanima, no do ovog trenutka Ministarstvo vanjskih i europskih poslova nije dobilo informaciju da je među stradalima bilo hrvatskih državljana.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.