Događaji

Civilizacijski doseg

Golf na Srđu - projekt o kojem je prvi put iniciran referendum od strane građana

Golf na Srđu - projekt o kojem je prvi put iniciran referendum od strane građana

Dubrovčani na referendumu odlučuju žele li da na brdu Srđ iznad grada budu izgrađeni golf tereni s pripadajućim hotelom, vilama i apartmanima.

Nakon današnjeg dana bit će izvjesniji odgovor na pitanje hoće li se izgled Srđa u potpunosti promijeniti. Investitori u projekt obećavaju promjenu na bolje, dok dubrovačke građanske organizacije smatraju da će golf na Srđu s popratnim sadržajem samo naštetiti gradu te projekt smatraju nelegalnim. Mišljenja im se razilaze od samog početka priče.

"Sve je počelo 2006. kada je Sanaderov povjerenik proširio taj obuhvat urbanističkog županijskog plana s, ugrubo, 100 na 310 hektara", tako početak priče objašnjava Igor Miošić iz inicijative Dubrovnik referendum.

Građanska inicijativa 'Srđ je naš' reagirala je na tu odluku podizanjem tužbe Ustavnom sudu, koja je u međuvremenu prebačena na Upravni sud. Miošić tvrdi kako je ta odluka pogodovala investitoru jer dozvoljava povećanu izgradnju vila i apartmana.

"Budući je 4%-tna izgrađenost dozvoljena, ona na 100 hektara nije isto što i na 300 hektara. Tako smo i došli do ove brojke vila i apartmana, odnosno do nevjerojatne količine betona koja bi gore trebala biti izgrađena"

Tužba aktivista još nije riješena, a procedura vezana uz projekt je krenula dalje, kaže Miošić. Dodaje kako Urbanistički plan uređenja iz 2010. godine na javnoj raspravi nije bio prihvaćen, ali ga je investitor preko politike ponovo pokušao progurati pred Gradsko vijeće. Na to su se građanske inicijative pokrenule i prikupile potpise za referendum. Projektu na Srđu aktivisti predbacuju puno toga, a Miošić navodi glavne zamjerke:

"Osnovna zamjerka projektu je to što je nelegalan - počiva na posve nelegalnom proširenju županijskog prostornog plana; zbog toga što je korumptivan; njegov problem je u tome što se iza golfa i turističkog razvoja zapravo krije jedan veliki nekretninski posao gdje će se gore izgraditi vile i apartmani, parcelizirati i pojedinačno prodavati što s turizmom i rekreacijom nema nikakve veze", pojasnio je Miošić.

Investicija u projekt Golf na Srđu vrijedna je nešto više od milijardu eura. Investitor je tvrtka Razvoj golf, čiji prokurist Ivan Kusalić objašnjava kako su krenuli s projektom:

"Projekt je krenuo 2007. godine, a u tom trenutku je bio u cjelosti definiran prostornim planovima upravo na takav način kakav je i danas. Dakle, bila je dozvoljena izgradnja golf terena i pratećih sadržaja - vila, apartmana i hotela", istaknuo je Kusalić.

Postupak izrade urbanističke, prostorno planske dokumentacije traje i dalje. Na optužbe o povećanju površine za izgradnju vila i apartmana Kusalić odgovara:

"Protivnici ne spominju da je 2010. donesen novi Prostorni plan Dubrovačko-neretvanske županije kojim je obuhvat ovog projekta obet određen u površini od 310 hektara. Ako je bilo tko smatrao da je obuhvat prevelik, mogao ga je promijeniti", kaže Kusalić koji ističe kako su najveće prednosti projekta ponuda novih sadržaja, mogućnost zapošljavanja velikog broja ljudi te mogućnost produljenja turističke sezone.

Jesu li u to uvjereni i Dubrovčani saznat ćemo nakon objavljivanja rezultata referenduma, koji je prvi u povijesti organiziran na građansku inicijativu. Biračka mjesta zatvaraju se u 19 sati, a prvi neslužbeni podaci pokazat će kome su Dubrovčani odlučili vjerovati.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.